ČERVENÝ KLÁŠTOR. Brat Rafael je veľký nadšenec histórie, preto sa rozhodol, že bude robiť sprievodcu na Červenom Kláštore. Návštevníkov ohuruje aj zaráža rehoľník s výraznými modrými očami. Nie sú si istí, či je Rafael pravý mních, alebo falošný.
„To, že by ma sprevádzal mních, som ešte nezažil. Bolo to niečo nové, ale určite zaujímavé. Ešte viac to dotvára tú pravú kláštornú atmosféru. Zo začiatku som si nebol istý, či tu iba brigáduje nejaký chlapec prezlečený za rehoľníka,“ povedal nám návštevník Branislav Hlavsa z Liptovského Mikuláša.
Rafael sprevádza ľudí na Červenom Kláštore už celé dva týždne. Na sebe má biele rúcho.
Aj mnísi kráčajú s modernou dobou
Dvadsaťjedenročný mních je zo Zvolena a patrí k reholi dominikánov. Ľudia si myslia, že život rehoľníkov je príliš striktný, zastaraný a niekde na samote. Nie je to však celkom tak. Mních Rafael sa nám zdôveril, že aj mnísi normálne kráčajú s dobou, napríklad používajú internet, zájdu si na pivko, tak ako ostatní. Výnimočná nie je ani ich strava. Iba párkrát v roku nemôžu jesť mäso. Cez deň sa modlia a rozjímajú.
Pre Rafaela je neprípustná fyzická láska so ženami. Rehoľníkom nepomôžu ani hrubé múry, pokušenie je silné, no musia odolať.
Rafael tvrdí, že sa zasvätil Bohu a so životom mnícha je úplne spokojný. Mnísi spia v izbách, ktoré sa volajú cely, rovnako ako vo väzení.
Červený Kláštor je bývalý kláštor kartuziánov, ktorí tu boli aktívni najmä v 18. storočí.
Múzem v Červenom Klášore
Od vydania dekrétu o samostatnosti múzea v marci tohto roku spustili v kláštore niekoľko lákadiel. Postupne chcú tiež obnoviť vychýrenú Cypriánovu lekáreň, predstavovať rády mníchov. Priestor majú dostať aj ľudia, ktorí chcú meditovať. Má tak ísť o obnovu pôvodných funkcií kláštora na Zamagurí.
Záhrady kláštora túto sezónu spestrili liečivé rastliny ako nechtík, harmanček, medovka, či mäta. V múzeu ich pod odborným dohľadom pestujú na ďalšie využitie. V minulosti to bolo na Zamagurí bežné. „Chceme tiež založiť vlastné včelie úle. Produkty by sme potom ponúkali taktiež v lekárni,“ priblížil Milan Gacík, riaditeľ neziskovej organizácie Cyprián, ktorá múzeum v Červenom Kláštore spravuje.
Tento rok by radi prezentovali aj vlastné víno. „Kartuziánom darovali v minulosti dvaja veľmoži desať viníc na Tokaji, niekde okolo Malej Tŕne. Už sa o ne nemôžeme reštitučne uchádzať, máme však v prenájme nejaké lokality, z ktorých úrodu by sme radi prezentovali.“
Kláštor chcú ponúknuť už budúci rok mníchom i ľuďom na meditáciu. „Máme snahu obnoviť opravu domčeka v našom objekte a ponúknuť ho mníchom z rôznych rádov, aby tu mohli byť celoročne. Ponuka však bude aj pre ostatných ľudí, ktorí sa chcú trebárs vhĺbiť do meditatívnej roviny,“ povedal nám M. Gacík.
V Červenom Kláštore chcú prezentovať všetky rády mníchov, ktoré pôsobili na Slovensku. „Aj v rámci Slovenska by išlo o jedinečný projekt, predpokladám, že v horizonte troch-štyroch rokov by mal byť dokončený,“ poznamenal riaditeľ.
Okrem obnovy duchovných funkcií kláštora prebieha aj jeho hmotná obnova. Za ostatných asi päť rokov tu bolo preinvestovaných približne milión eur.
Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš