STARÁ ĽUBOVŇA. Aj napriek tomu, že niektorí domáci miláčikovia sú už vyše roka v karanténnej stanici, utratiť ich nik nedokáže. „Nerobíme utratenie, aj keď na základe prevádzkového poriadku ho môžeme urobiť. Psov držíme dlho. Momentálne je tu taký stav, že ak nám dovezú nových, máme problém pri ich rozdelení. Nemôžeme dať spolu psy a sučky a ani veľké a malé psy,“ hovorí Ivan Gbur, vedúci strediska záhradníctva vo firme Ekos v Starej Ľubovni.
Psov privezú zranených, zbitých a týraných
Najlepších priateľov človeka odchytávajú mestskí policajti. Dokopy už zachránili 66 psov. Z toho až 40 putovalo do karanténnej stanice v Starej Ľubovni. Aj pred pár dňami tam pribudol ďalší štvornohý miláčik. Medzi najhoršie prípady patria zrazené, zbité, či ináč týrané psy. „Odchyt psov robíme len v rámci katastrálneho územia mesta. Niekedy je to na podnet obyvateľov, inokedy zasa my nájdeme psíka bez majiteľa, potulovať sa len tak po ulici,“ opísal svoje skúsenosti s odchytom pracovník mestskej polície v Starej Ľubovni.
Osvojiť si psa môže úplne každý
Karanténna stanica funguje už asi päť rokov. Svoj domov aj vďaka tejto záchrane našlo už mnoho psov. „Často sa stáva, že prídu praví majitelia. Ak majiteľ doloží doklad, že je to jeho pes a preukáže sa, tak si ho môže vziať,“ povedal Ivan Gbur. Pokiaľ má záujem o opusteného psíka nový majiteľ, musí podpísať doklad o jeho prevzatí. Tiež poskytne firme Ekos svoje kontaktné údaje, aby sa v prípade kontroly zamestnanci presvedčili o tom, že pes sa má v novej rodine dobre. „Starší ľudia majú záujem o väčších psov. Chcú ich na stráženie. Deti s rodičmi si naopak chodievajú pre šteniatka. Čo sa týka poplatku za osvojenie, je individuálny a závisí od dĺžky pobytu psa v karanténnej stanici a od jeho stavu“ dodal vedúci strediska, ktorý si sám štvornohých miláčikov veľmi obľúbil. A nie je jediný. Jeho mladá kolegyňa si dokonca osvojila jedného opusteného psíka.
Nie je to hodinový hotel
V karanténnej stanici sa v minulosti stretli aj s veľmi netradičnou požiadavkou. „Zavolali nám, či by si nemohli počas letnej dovolenky u nás odložiť psa. My nie sme predsa žiaden hodinový hotel,“ poznamenal Ivan Gbur z firmy Ekos, ktorý zároveň dodal, že starať sa o psov je aj finančne veľmi náročné. Presnú sumu nakúpenej potravy, ktorú psy za rok zužitkujú, nám ale vyčísliť nedokázal, nakoľko to závisí od množstva, veľkosti a druhu odchytených plemien. „Žerú najmä granule. Tiež majú pravidelnú veterinárnu starostlivosť a aby mali aj dosť pohybu, púšťame ich na výbeh,“ povedal vedúci strediska záhradníctva.
Nie všetky mestá na Slovensku majú takéto stanice. Tam, kde chýbajú, psi končia väčšinou v útulkoch. V Starej Ľubovni je o tieto domáce zvieratká postarané, avšak väčšiu radosť by títo štvornohí chlpáči určite mali v rodine, kde by boli zahrnutí láskou. Ak v budúcnosti o týranom či potulujúcom sa psíkovi budete počuť, stačí, ak upovedomíte mestskú políciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš