Volebné kocúrkovo, politická šaráda, tvrdý ale vyrovnaný boj. Aj takéto prívlastky má aktuálna situácia v 14–tisícovom okresnom meste Levoča. Ľudia sú v pomykove. Nevedia, kto vlastne má byť ich primátorom.
LEVOČA. Ako už Korzár informoval, v krátkom čase o Levoči rozhoduje Ústavný súd druhýkrát. V posledných mesiacoch sa tu až dvakrát konali komunálne voľby. Šokujúce je, že minulý týždeň na Ústavnom súde prepočítavali hlasy a zistili, že v troch okrskových komisiách pochybili. Víťazom volieb má byť porazený.
Rozhodujúce slovo bude mať Ústavný súd. Ten sa zatiaľ oficiálne nevyjadruje.
Tesné rozdiely
Vlani v novembri voľby v Levoči vyhral Miroslav Vilkovský (Smer) pred Milanom Majerským (KDH) s náskokom dvanástich hlasov. Pravicový kandidát podal sťažnosť na Ústavný súd, tvrdil, že okrem iného bolo v Levoči porušené volebné moratórium.
V júni sa preto konali opakované voľby, vyhral ich M. Majerský, rozdiel bol len päť hlasov. Na Ústavný súd putovala ďalšia sťažnosť, tentoraz od porazeného M. Vilkovského. Žiadal prepočítať hlasy.
Výsledok je šokujúci, až v troch okrskových komisiách pochybili. Víťazom by mal byť M. Vilkovský s rozdielom troch hlasov.
Možné sú tri scenáre
Opýtali sme sa niekoľkých odborníkov, ako vidia situáciu v Levoči. „Prepočítavanie hlasov je len jeden z dôkazov, aj keď môže byť kľúčový. Nevieme, aké listiny má súd k dispozícii, koho vypočuje a ako bude dotyčný vypovedať. Je predčasné preto hovoriť, ako to všetko dopadne,“ povedal Eduard Bárány z Ústavu štátu a práva.
Ako ďalej dedukoval, môže sa stať, že Ústavný súd vyhlási za víťaza volieb toho, v prospech koho dopadlo prepočítavanie hlasov. Ďalšia možnosť je, že Levočania pôjdu opäť k volebným urnám alebo môže aj ostať všetko po starom.
Na omyly, ktorých sa dopustili okrskové komisie, E. Bárány reagoval: „Okrskové komisie sú zložené z laikov. Nikto na svete ešte nevymyslel liek, ako predísť omylom pri sčítavaní hlasov. Profesionalizácia okrskových komisií nepripadá do úvahy. Ako úradníci by boli nedôveryhodní.“
Hojný počet voličov
Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky uviedol: „Z tesného rozdielu hlasov vyplýva, že sily v Levoči sú vyrovnané. Neviem, ako rozhodne Ústavný súd. Ak sa budú konať nové komunálne voľby, odporúčam obyvateľom mesta, aby išli voliť v hojnom počte. Čím vyššia volebná účasť, tým väčšie rozdiely v počte hlasov. Ak suverénne zvíťazí jeden z kandidátov, nemalo by to už vyvolávať žiadne pochybnosti. Samospráva funguje veľmi ťažko, ak je takáto nejasná situácia, preto by Levoča mala mať konečne nespochybniteľného primátora.“
Odporúča spoluprácu
Podobný názor zastáva Ivan Rončák z Transparency International Slovensko: „Ani jeden kandidát nemá za sebou drvivú väčšinu voličov. Nech už v Levoči primátoruje ktorýkoľvek, mal by prihliadať na záujmy tej druhej skupiny a pokúsiť sa o spoluprácu.“
Na margo pochybenia okrskových komisií uviedol: „Niektoré politické strany robia pre svojich členov školenia, ako dávať pozor na to, aby voľby neboli zmanipulované. Sčítavanie hlasov je totiž veľmi dôležitý akt pri voľbách.“
ČO HOVORÍ HISTORIK
Bude to iba v kronike
Známy historik Ivan Chalupecký hovorí, že z Levoče sa stalo volebné kocúrkovo.
Ale na druhej strane nám povedal, že situácia nie je až taká vážna, aby o nej čítali budúce generácie v učebniciach dejepisu. „V kronike mesta to bude určite zaujímavý zápis, ale to je asi tak všetko,“ povedal.
Ako Levočan zastáva názor, že voliť by mali prísť hlavne mladí a vzdelaní obyvatelia mesta.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš