Korzár o tom informoval primátor mesta Milan Majerský (KDH).
LEVOČA. Primátor chce zabezpečiť transparentnosť samosprávy. Jednotliví vedúci oddelení na mestskom úrade dostali úlohu, a to pripraviť zoznam návrhov protikorupčných opatrení, ktoré by boli, obrazne povedané, šité práve na ich oddelenie.
Na magistráte pôsobí šesť oddelení. Mesto celkovo zamestnáva viac ako 80 ľudí.
Skúmali mestá a obce
Má samospráva sklon správať sa korupčne alebo je to naopak? Touto otázkou sa zaoberal aj tretí sektor, konkrétne Transparency International Slovensko.
Ešte na konci minulého roka vypracovali projekt, podľa ktorého posudzovali sto najväčších samospráv na Slovensku. Levoča skončila až na 63. mieste.
Najhoršie zo Spiša dopadli Krompachy, a to na 98. mieste a Smižany na 99. mieste. Pomerne slušne dopadlo mesto Spišská Nová Ves, samospráva je na 18. mieste.
Sto otázok
„Formou dotazníka alebo v rámci Zákona o slobodnom prístupe k informáciám sme hodnotili dvanásť oblastí. Samosprávam sme položili sto otázok,“ vysvetlil nám jeden z autorov projektu Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
Zamerali sa, napríklad, na personálnu oblasť a pýtali sa, okrem iného, či aj na miesta radových zamestnancov vypisujú mestské a obecné úrady výberové konanie. Pýtali sa aj na oblasť sociálnu, bytovú, predaj a prenájom majetku a iné.
Sklenené dvere nebudú
„Netvrdím, že za éry môjho predchodcu sa mestský úrad správal korupčne. Chceme však zvýšiť kredit Levoče, dosiahnuť transparentnosť samosprávy, a to, aby bol u nás minimálny priestor na korupciu,“ povedal na margo novinky M. Majerský.
Mestský úrad okrem toho plánuje zaviesť etický kódex zamestnanca mesta. Obidve novinky zavádzajú vo vlastnej réžií, pre mesto to znamená nulové náklady.
Primátor chce zaviesť hlavne priehľadnosť, napríklad v prípade verejného obstarávania elektronickými aukciami, všetko však závisí od konkrétnych návrhov vedúcich oddelení. Čo s istotou dnes na mestskom úrade vedia je to, že v budove nebudú môcť inštalovať sklenené dvere.
„Viem, že to v niektorých firmách aj v samosprávach zaviedli kvôli kontrole, my však sídlime v historickej budove a k tomu by mali zrejme pamiatkari výhrady,“ reagoval M. Majerský.
Vlastné kšefty?
Odborník na samosprávy I. Rončák tvrdí, že každý predstaviteľ samosprávy by si mal dať záležať na tom, aby doslova pôsobil a konal protikorupčne a transparentne.
„Šetria tým verejné peniaze, ak sa správajú férovo. Budujú si tak aj dôveru verejnosti. Ľudia si totiž neraz myslia, že niektorí primátori, poslanci a pracovníci na mestských úradoch sú na svojich miestach kvôli vlastným kšeftom,“ opísal I. Rončák.
Fakty
Ako dopadli mestá na východe
Má samospráva sklon správať sa korupčne alebo je to naopak? Transparency International Slovensko vypracoval rebríček. Uvádzame, ako dopadli mestá na východe.
poradie mesto známka
5. Rožňava B
9. Košice B-
16. Kežmarok C
18. Sp. Nová Ves C
19. Humenné C
19. Snina C
24. Poprad C-
27. Vranov n/ T. C-
28. Prešov C-
29. Bardejov C-
29. St. Ľubovňa C-
31. Moldava n/B. C-
47. Veľ. Kapušany C-
61. Michalovce D+
63. Levoča D+
64. Stropkov D+
80. Svidník D
84. Sabinov D
91. Trebišov D-
93. Sečovce D-
98. Krompachy E+
99. Smižany E+
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš