SLOVENSKÝ RAJ. Pracovníci zo Správy národného parku si na tradičné sčítanie vybrali slnečný deň. „Turistov sme rátali túto stredu na 17 turistických chodníkoch. Spolu sme napočítali 3 199 ľudí, čo je oproti minulému roku zhruba o 30 percent viac. Stále je to však menej ako pred tromi rokmi, keď denná návštevnosť bola až 5-tisíc ľudí,“ zhodnotila vedúca odboru strážnej služby Katarína Škorvánková.
Najobľúbenejší je Prielom Hornádu
Najobľúbenejšími turistickými lokalitami Slovenského raja sa podľa sčítania stali Prielom Hornádu, Dobšinská ľadová jaskyňa a romantická roklina Suchá Belá.
„Spolu ich navštívilo takmer 70 percent ľudí. Najmenej sme ich stretli v Sokolej doline, na Smižianskej Maši či Rybníkoch v Novoveskej Hute,“ povedala K. Škorvánková.
Správcov národného parku potešila skutočnosť, že na turistických chodníkoch prevládali Slováci, ktorí tvorili takmer polovicu všetkých turistov.
„Čechov bolo zhruba 20 percent, Poliakov 21 percent, zvyšok boli Maďari, Nemci či Holanďania. Ale boli tu dokonca aj Izraelčania, turisti z Nového Zélandu a USA. Táto oblasť začína byť zaujímavá už aj pre Rusov a Litovcov,“ uviedla K. Škorvánková.
Turisti: Prekvapili nás ceny
Strážca Aladár Holmok sčítaval turistov v oblasti Tomášovského výhľadu. „Oproti vlaňajšku tam bolo viac ľudí. Konečne prevažovali Slováci,“ tešil sa.
S turistami sa rozprával aj o tom, čo by v Slovenskom raji bolo treba zlepšiť. „Návštevníci sa sťažujú na technický stav niektorých zariadení a domáhajú sa zlepšenia služieb nielen zo strany podnikateľov, ale aj zo strany dopravcov,“ povedal A. Holmok.
Učiteľov zo Slovenskej Ľupče sme stretli pri návrate z túry. „Už v marci sme sa rozhodli, že si na Čingove objednáme ubytovanie. Učitelia tu majú jednu z dvoch odborárskych chát na Slovensku,“ povedala Miroslava Sedliaková.
„Dnes sme boli na Kláštorisku. Dali sme si tam polievku. V porovnaní s cenami vo Vysokých Tatrách, kde si to na vysokohorské chaty musia tí chudáci odniesť na chrbtoch, nás tie ceny zaskočili. Ale vynahradili nám to skvelí sprievodcovia v kláštore,“ dodala.
Treba opraviť reťaze
Zuzana Uhríková z Brusna navštívila Slovenský raj druhý raz. „Išli sme z Kláštoriska cez Čertovu sihoť na Čingov. Túra sa nám veľmi páčila, i keď by sme tu privítali viac občerstvení. Tiež by bolo potrebné opraviť reťaze, lebo sa už veľmi vyťahujú, takže sú dosť nebezpečné.“
Časť zariadení v Slovenskom raji poškodili minulý rok záplavy. „Väčšina je už opravená, do niektorých treba ešte zainvestovať. Veríme, že z toho, čo sa vyberie na vstupnom, sa to dá do poriadku na sto percent,“ povedal A. Holmok.
Spišiaci vstupné neplatia
Vstupné do Slovenského raja je pre dospelého 1,50 eura, deti od 6 do 15 rokov zaplatia 50 centov, deti do 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov majú vstup zdarma.
Voľný vstup do roklín NP Slovenský raj môžu využiť obyvatelia 13 obcí a mesta Spišská Nová Ves, ktoré sú združené v Mikroregióne Slovenský raj. Stačí, keď svoje bydlisko preukážu občianskym preukazom.
V tomto roku pribudla nová zľava pre držiteľov ŽTP, cena ich vstupenky je 50 centov na deň. Novinkou je aj 50% zľava pre skupiny so sprievodcom z Asociácie horských sprievodcov.
Parkovanie za osobné auto na deň vyjde na 2 eurá, od 14. hodiny popoludní na polovicu. Za motocykel zaplatia turisti 1,50 eura, mikrobus 3, autobus 5 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš