Určite ste už niekedy zažili situáciu, keď ste potrebovali pri riešení problému pomoc alebo asistenciu mestskej polície. V iných mestách bežne zavoláte na číslo 159. V Ľubovni táto linka nie je funkčná a ak sa chcete dovolať na čísla zverejnené na internetovej stránke mesta, tak sa nedovoláte.
STARÁ ĽUBOVŇA. Podľa miestnych obyvateľov robia všetku prácu mestských policajtov policajti štátni. „Nikomu to tu nevadilo. Však policajt ako policajt, ale načo potom máme tých mestských,“ povedal nám Mário Maščuch.
Ľudia sú nespokojní
Niekoľko sťažností a výhrad na prácu mestských policajtov odznelo aj na mestskom zastupiteľstve.
„Samozrejme, že sa ľuďom nečudujem. Na zastupiteľstve som počul už niekoľko sťažností a sú naozaj opodstatnené. Nechcem sa, samozrejme, vyhovárať, že môj predchodca asi problém neriešil, ale pri toľkej práci a reforme celého chodu mesta som ešte úplne tento problém nevyriešil,“ povedal primátor mesta Stará Ľubovňa Michal Biganič (nezávislý).
Podľa slov ľudí si asi modrí policajti myslia, že sú neviditeľní. „Vidíte ich v meste ako idú na obed, a potom sa hneď niekam zašiť. Ak náhodou vidia zle zaparkované auto a patrí nejakému miestnemu podnikateľovi, tak sa radšej otočia, akože nič sme nevideli,“ dodal Maščuch.
Mestských by ste na úrade hľadali ťažko
Mestská polícia sídli v priestoroch mestského úradu, no ak nie ste miestny, len ťažko by ste ich našli. A ak sa vám to aj podarí, tak vás čaká ďalšie prekvapenie.
„Nikde nie je označenie, že týmto vchodom sa dostanete k policajtom. Mne museli pomôcť na úrade a to som domáci. Keď som prišiel pred ich dvere, tak tam nikto nebol. Žiadna tabuľka o úradných hodinách alebo číslo, kam máte volať, ak máte problém. Pani z úradu mi povedala, že mám počkať, lebo išli niekam odviezť sekretárku,“ povedal Miroslav zo Starej Ľubovne.
Aby toho ešte nebolo málo, tak sa po polhodinovom čakaní Miroslav dozvedel zaujímavosti priamo od policajtov. „Keď prišli, tak som im povedal, aký mám problém a oni, že to už vyriešia. Opýtal som sa ich, prečo tu niekto nie je, kto by dvíhal aspoň telefón. Jeden mi povedal, že je teraz letný režim. Skoro som odpadol,“ vysvetlil Miroslav.
Na “letný režim“ sme sa opýtali aj primátora mesta. „Nie, nie je žiadny letný režim. Máme osem pracovníkov mestskej polície. Pracujú po dvoch a tí musia byť 24 hodín na telefóne, či už pri pevnej linke alebo na mobilnom čísle,“ dodal Biganič.
159–ku chcú obnoviť
Ešte prednedávnom mali mestskí policajti svoju linku 159, ale kvôli problémom bolo toto číslo zrušené. „Chceme ho čo najskôr znovu obnoviť. Všetko má v rukách nový náčelník, ktorý nastúpi už od 1. septembra a ja pevne verím, že dá mestskú políciu do poriadku, aby fungovala tak, ako má,“ povedal Biganič.
Na otázku, či sa bude aj prepúšťať z radov mestských policajtov nechcel primátor konkretizovať postup nového náčelníka, ktorým sa stane Ján Pivovarník. „Neviem, akú taktiku zvolí nový náčelník. Ja len chcem, aby polícia nášho mesta fungovala tak, ako má. Taktiež, aby si opäť získali dôveru a priazeň obyvateľov mesta,“ dodal Biganič.
odľa šéfa radnice sa bude obnovovať aj webová stránka mesta, aby tam už nefigurovali nesprávne čísla.
Taxi alebo polícia. Ešte prednedávnom rozvážali sekretárky aj na neoznačenom aute. Foto: matu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš