Včelárom sa začal nový včelársky rok. Tvrdia, že ten minulý bol slabý a medu je málo. Škrt cez rozpočet im robia aj postreky okolitých polí.
POPRAD. Včelár Jozef Zeman z popradskej mestskej časti Kvetnica má v tomto období práce vyše hlavy. V lete mu narobilo problémy počasie aj choroby včiel.
„Na jar boli včielky plné sily a my sme sa tešili, že bude dobrá znáška. S prvým dažďom prišli problémy a navyše nám škrt cez rozpočet urobili poľnohospodári, ktorí postrekmi vyhubili množstvo včiel,“ posťažoval sa Zeman.
Agronómovia: Používame neškodné postreky
Agronómovia sa bránia tým, že postreky vykonávajú v súlade s predpismi. „Používame postreky neškodné pre včely a kvôli počasiu sme druhý plánovaný postrek ani nerobili,“ povedal agronóm Július Ivan z Poľnohospodárskeho družstva (PD) Družba v Poprade. Podľa neho sa niektorí včelári družstvu neohlásia a preto ich nemôžu na postrek upozorniť.
Agronóm Daniel Demko z PD v Spišskej Teplici má o včelároch prehľad: „Kupujeme kvalitný postrek, ktorý včelám neškodí. Navyše sme robili postrek v čase, keď nebol ich nálet.“
Jozef Zeman varuje, že na toto si musia dávať roľníci, ale aj včelári veľký pozor. „Keď nebude včiel, nebudú opeľovať repku, a dopadneme tak, ako v Číne. Tam otrávili včely v jednej oblasti a miestni teraz opeľujú rastliny sami,“ upozornil.
Napadla ich choroba
Počasie, postreky a choroby včiel spôsobili, že medu je málo. Dobrá znáška prišla neskoro.
„Do polovice septembra musia byť včelstvá zakŕmené. Objavila sa však medovica a to je pre každého včelára na konci leta katastrofa,“ zdôraznil.
Ako uviedol, ide o chorobu, ktorá spôsobuje uhynutie včiel. Jedinou záchranou je dostatočné zakrmovanie. „Na jednu porciu potrebujem až pätnásť kíl cukru. Ak mám na kopci päťdesiattri včelstiev, tak si viete predstaviť, čo je to za robota,“ povzdychol si Zeman.
Kvetničania: Podtatranský je najlepší
Prácu včelára si vážia najmä ľudia z jeho okolia. „Podtatranský domáci med je najlepší. Ten v obchode je nanič a pritom stojí rovnako,“ povedala Terézia Laučeková z Kvetnice.
Miestna rodinka Dulovičovcov si na chlieb natiera iba domáci med. „Je lepší ako ten z obchodu,“ porovnal Ján Dulovič.
Ani malý Adamko Dulovič na chuť lesného medu nedá dopustiť: „Mám ho rád, lebo je zdravý.“
Jeho príbuzná Kamila Dulovičová uzavrela: „Nie je v ňom toľko všelijakých umelých prísad, preto je lepší.“
O mede
Podľa Jozefa Zemana šla vlani cena medu rapídne dohora. Za celý kilogram jeho lesného medu tento rok zaplatíte 4,50 eura. My sme v potravinách na námestí v Poprade zistili, že polkilový pohár rovnakého, ale dovezeného medu, stojí 3,71 eura. Čiže kvalitnejší domáci med vyjde oveľa lacnejšie. „Jesenný med by mal byť ešte drahší, ale ja ho dávam za rovnakú cenu,“ dodal Zeman.
Cena medu podľa Zemana stále nezodpovedá práci včelára. „Celkový úžitok z jednej včelej rodiny možno vyčísliť na asi 1 300 eur, keď do toho počítame opeľovanie rastlín a podobne. Pritom včelár má z toho osoh asi iba jednu desatinu,“ vypočítal Zeman.
Zeman upozornil aj na fakt, že slovenský med svojou kvalitou pravidelne boduje na výstavách po celej Európe.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš