POPRAD. Pivotky Michaela Zentková, Lucia Staneková a krídelníčka Beáta Šimová majú za sebou skúsenosť, ktorá im určite ešte nadlho utkvie v pamäti.
Basketbalového turnaja žien sa zúčastnilo spolu šestnásť tímov. Slovensko v základnej skupine narazilo na Veľkú Britániu, USA a Brazíliu, teda troch nesmierne silných súperov. Tí boli nad sily Sloveniek, ktoré sa tak následne predstavili v skupine o 9. až 16. miesto. Po prehre s domácou Čínou si Slovenky zahrali o konečné 13. až 16. miesto. Záverečné výhry nad Poľskom a Veľkou Britániou znamenali výslednú trinástu priečku.
„Škoda prvého zápasu s Britkami, ktorý bol pre nás v základnej skupine asi najdôležitejší. Začali sme ho dobre, viedli sme po úvodnej štvrtine o desať bodov. Ku koncu nám však došli sily. Ak by sme v ňom vyhrali, hrali by sme v skupine o 1. až 8. miesto, tak sme sa prepadli iba do druhej polovice,“ uviedla Beáta Šimová.
Hoci na univerziáde v Číne boli športovci takmer dva týždne, voľného času príliš veľa nebolo. „Stále sme mali buď tréning alebo zápas. Boli sme však dvakrát v meste i na výlete v Okne sveta, kde boli divy sveta. To bol pre nás asi najväčší zážitok. Byť v Číne bolo pre mňa niečo, na čo nikdy nezabudnem. Veľmi ma to očarilo,“ poznamenala Beáta.
Okrem basketu si dievčatá stihli pozrieť aj niekoľko iných športov. Navštívili predovšetkým tie, kde do boja zasiahli ďalší Slováci. „Povzbudzovali sme nášho vzpierača i diskára, ktorí bojovali o medaily. Boli sme aj na plážovom volejbale pri mori, či na tenise.“
Univerzitná dedina bola obrovských rozmerov, s dvomi jedálňami, plavárňou i futbalovým ihriskom. Pri raňajkách sa zišlo naraz až okolo desaťtisíc športovcov. Ubytovanie zrejme prekvapilo všetkých.
„V maličkej izbe sme boli až tri. Na balkóne boli záchod i kúpeľňa, čo nás dosť prekvapilo. Stravovanie bolo veľmi pestré, na výber bolo množstvo jedál. Samozrejme, bryndzové halušky tam nemali, takže to bolo prvé, čo mi mamka urobila, keď som prišla domov,“ dodala B. Šimová, ktorá bola na izbe ubytovaná s Evou Kmeťovou a Veronikou Černákovou.
Strážili ich ako oko v hlave
Lucia Staneková si taktiež z Číny odniesla domov nezabudnuteľné zážitky. „Určite to bol zážitok na celý život. Väčšia akcia pre športovca ako univerziáda je už len olympiáda. Videli sme športovcov z celého sveta, všetky národnosti. Organizácia bola super. Číňania si dali záležať a strážili nás na každom kroku. Veľmi dobre sa o nás starali, chceli sa s nami rozprávať, fotiť si nás,“ rozhovorila sa Lucia, pre ktorú to bola nezaplatiteľná skúsenosť.
„Pre nás to boli životné zápasy, veď nie každý deň si môžeme zahrať proti USA, či Brazílii. Atmosféra na zápasoch bola úžasná, Číňania zatlieskali každej peknej akcii. Pozreli sme si všetky športoviská, ktoré sú nové a prekrásne. V univerzitnej dedine bolo postarané o všetko, nič nám tam nechýbalo. Okrem vynikajúceho stravovacieho zariadenia tam boli i administratívne centrá, obchody, či kultúrne stredisko. Jednoducho všetko, čo sme potrebovali,“ pochvaľovala si L. Staneková, ktorá bývala s Dominikou Baburovou a Nelou Lászlóovou.
Postupne sa zlepšovali
Čína urobila veľký dojem aj na Michaelu Zentkovú. “Všetko bolo zorganizované na veľmi vysokej úrovni. Univerzitná dedina bola krásna, všetko tam bolo nové. Záchody a sprchy síce boli na balkóne, no malo to svoje osobitné čaro. Keďže sme bývali na štrnástom poschodí, nejako nás to neobmedzovalo. Z výletov ma najviac zaujalo Okno sveta, kde sme strávili jeden deň,” uviedla M. Zentková.
Podľa nej sa na výsledkoch Slovenska do značnej miery podpísala tá skutočnosť, že pred samotným turnajom bolo družstvo spolu iba tri dni. “Náš herný prejav sa zlepšoval od zápasu k zápasu. Škoda nevydareného začiatku, nebyť toho, mohli sme viac zamiešať karty.”
Michaela privítala, že na vlastnej koži si mohli porovnať sily s rôznymi svetovými basketbalovými štýlmi. “Každá medzinárodná konfrontácia nás môže posunúť vyššie. Bola to pre nás všetkých veľmi cenná skúsenosť,” doplnila M. Zentková, ktorá na izbe spala s Katarínou Tetemondovou a Máriou Felixovou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš