Okolo kapitána Jána Nálepku vládne poriadny ruch. Mesto totiž rekonštruuje časť centra Spišskej Novej Vsi, kde sa nachádza socha rodáka zo Smižian. V susednom meste Levoča sa v nedávnej minulosti predstavitelia samosprávy všemožne snažili, aby mohli pamätník venovaný sovietskym vojakom v centre mesta premiestniť. Korzár sa preto zaujímal, aká situácia vládne v Spišskej Novej Vsi v súvislosti so sochou kapitána Jána Nálepku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Brat kapitána Nálepku, 86-ročný Jozef, ktorý žije v Prahe, tvrdí, že Ján si zaslúži nie jednu, ale päť sôch v Spišskej Novej Vsi za svoje hrdinské skutky.
Historik Ivan Chalupecký však poukazuje na to, že z centra mesta najprv potupne odstránili sochu generála Štefánika, aby uvoľnili miesto práve J. Nálepkovi.
„V 50. rokoch minulého storočia v noci, za tmy, aby to nikto nevidel, vtedajší komunistickí mocipáni hodili okolo krku Štefánika lano a za pomoci traktora sochu zvrhli dole. Jej osud nie je známy, pravdepodobné však je, že ju roztavili niekde vo fabrike v Krompachoch. Na starých pohľadniciach zo Spišskej Novej Vsi vidieť záber z centra mesta práve so sochou Štefánika. Myslím si, že sláva okolo kapitána Nálepku je premrštená. Tých, čo bojovali v Svobodovej armáde proti fašistom, bolo dosť,“ povedal pre Korzár tento odborník.
Nálepka bol vraj hazardér
Kapitán Nálepka pochádza z ôsmich detí, štyria bratia z piatich boli frontoví vojaci. Žije už len najmladší z nich, 86-ročný Jozef. Ten o svojom bratovi, okrem iného, napísal niekoľko kníh. Na našom osobnom stretnutí o kapitánovi Nálepkovi povedal, že to bol človek so sociálnym cítením, veľmi smelý, pokrokový.
V jednej zo svojich kníh píše, že na Ukrajine nepremenúvajú ulice, nebúrajú pamätníky, tak ako sa to deje u nás v niektorých mestách.
„Áno, počul som od niektorých historikov a novinárov rôzne tvrdenia o mojom bratovi. Napríklad, že bol náruživý hráč kariet, že si niekedy vypil, že mal samovražedné úmysly, preto viedol vojakov, ako viedol. Ale on bol len veľmi odvážny, všetky tie tvrdenia sú nezmysly,“ tvrdí Jozef Nálepka.
V rozhovore nám okrem iného povedal, že smrť svojho brata v roku 1943 prežíval veľmi ťažko, pretože mali veľmi blízky až dôverný vzťah. „Môj brat má veľa zásluh. Pomáhal partizánom, civilistom a sovietskym ľuďom,“ povedal.
Ako ďalej dodal, mrzia ho všetky negatívne informácie o jeho bratovi, preto po revolúcii začal aj publikovať články, ktoré majú obranný charakter.
Sme macošskí...
Korzár sa opýtal súčasného primátora Spišskej Novej Vsi Jána Volného (Smer – SD), či v čase, keď rekonštruujú námestie, neplánujú vykonať zmeny so sochou kapitána Nálepku.
„Celá rekonštrukcia prešla pripomienkovým konaním, pričom žiadna pripomienka nebola vznesená. Okolie pamätníka už bolo upravené v minulosti. Ján Nálepka nebol ani komunista, ani vojnový zločinec, ani totalitný predstaviteľ. Nebol zodpovedný za zločiny z tejto doby. Som rád, že socha ostala tu, my Slováci sme totiž macošskí k dejinám. Zničili sme, napríklad, na Slovensku sochy Márie Terézie, Tomáša Garriguea Masaryka aj Štefánika. Ak niekto príde za mnou s akýmkoľvek návrhom ohľadom kapitána Nálepku, som ochotný diskutovať,“ zaujal stanovisko J. Volný.
V septembri na budúci rok by sa v meste mala usporiadať odborná konferencia pri príležitosti nedožitých stých narodenín kapitána Jána Nálepku.
ANKETA
Ako vnímate sochu kapitána Jána Nálepku v centre Spišskej Novej Vsi?
Róbert Mikolaj: „Nevadí mi, po revolúcii by sa mali riešiť iné veci, a nie kde aký pamätník a socha stojí.“
Miroslav Kozák: „Zrejme niečo pozitívne len urobil, keď mu tu postavili sochu. Mne neprekáža a svojím spôsobom táto socha aspoň pripomenie mladým ľuďom históriu.“
Dušana Gerdová: „Mám 25 rokov a ako dieťa som sa pri tejto soche hrávala, preto mám k nej taký svojský vzťah. Históriu presne neovládam, ale základne fakty o kapitánovi Jánovi Nálepkovi ako–tak viem.“
Mária Rychnavská: „Komunizmus nebol ideálny, ale ľudia mali prácu. Ja už si na to nepamätám, ale viem, že tu bola socha Štefánika. Nemám nič proti Nálepkovi, ale ani Štefánika nemali dávať preč.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš