Spomienková výstava mapuje prierez celoživotnou tvorbou autora, ponúka vyše tridsať sochárskych diel v jednej kolekcii.
„Vývoj sochárskej a kresbovej tvorby i samotný materiál drevo, s ktorým pracoval celý život, súvisia s rodným Spišom, kde sa neustále vracal,“ zdôraznila kurátorka výstavy Kamila Tilová.
Š. Kubík patrí k tým kreatívnym slovenským sochárom, ktorí dokonale pracujú s priestorom, tvarom či samotným materiálom. „Jeho umelecký záber bol veľmi rozsiahly a rád experimentoval s novými technikami. Totemické plastiky vzbudzujú dojem harmónie a pravidelné ryhy v dreve umocňujú pocit uspokojenia a poznania vlastného vnútra. Expresivita, ktorú vo veľkoformátových kresbách dosahoval, dokonale vystihla jeho vnútorné pocity. Okrem plastík a prípravných kresieb vytváral akési reliéfy, použitím drevených úlomkov na papieri. Diela Š. Kubíka stojí za to si pozrieť. Navyše manželka autora darovala galérii niektoré z vybraných diel z pozostalosti,“ dodal.
Galéria umelcov Spiša do konca tohto týždňa ponúka ešte aj výstavu Petra Faba – Meno, mesto, zviera, vec. Inštalácia mapuje prácu autora fotografa, ktorý využíva archeológiu vlastného archívu. K stálym expozíciám GUS patrí kresba, maľba Jozefa Hanulu, umelci Spiša a sochárske exteriéry v záhrade umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš