Inšpektori z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Poprade našli v obchodoch až 524 kíl nevyhovujúcej zeleniny a ovocia. Najhoršie obstáli hypermarkety. Predajcom za to hrozia vysoké pokuty.
POPRAD. Inšpektori z Popradu natrafili počas kontrol na najväčšie množstvo nevyhovujúceho ovocia a zeleniny.
„Najčastejšie chýbali označenia krajiny pôvodu. Kontrolovali sme aj akciový tovar. Ovocie a zelenina musí byť nepoškodené, zdravé, čerstvé, čisté. Nemôže byť napadnuté hnilobou, či plesňou. Tieto všetky nedostatky zahŕňajú celkove 524 kilogramov,“ upresnila inšpektorka RVPS v Poprade Viera Jusková.
Myslí si, že za týmto vysokánskym číslom je aj častý pohyb zamestnancov. „Obchodníkom vravím, nech predávajú, čo by si oni sami kúpili. Okrem kontroly im robíme aj poradenstvo, čo predávať,“ uviedla Jusková.
Inšpektori prelustrovali veľké obchodné reťazce, trhy i menšie predajne. Jusková nám povedala, že najhoršie obstáli v Poprade hypermarkety. „Majú tam však najväčší obrat tovaru,“ doplnila.
Podľa Juskovej našli najviac znehodnotené stolové hrozno, banány a jablká. „Najháklivejšou zeleninou sú paradajky. Veľa však závisí od ročného obdobia,“ dodala.
Pre šalát si poležali v nemocnici
Vlani zažili nemilú skúsenosť so šalátom z trhoviska manželia Fedákovci z Popradu. „Skončili sme s hnačkami v nemocnici na infekčnom. Napriek tomu, že som ho umyla a dala preč vrchné listy. Odvtedy šalát nekupujeme, nemáme odvahu,“ reagovala Elena Fedáková.
Infekciám sa snažia predísť častým umývaním. „Pri tomto pestovaní však chýba klasický maštaľný hnoj. Dávajú umelý, aby to vyrástlo veľké. Aby ovocie a zelenina vydržala, nastriekajú to,“ dodal Ondrej Fedák.
Pekný obal môže zavádzať
Emílii Gašparíkovej zo Štrby sa stalo, že si kúpila pekne zabalenú zeleninu v hypermarkete a z druhej strany bola zhnitá. Najradšej však nakupuje čerstvú zeleninu a ovocie na trhu.
„Dbám na kvalitu, no samozrejme ma zaujíma aj cena. Radšej si zoberiem pekné jabĺčka, aj keď sú drahšie, než popučené. Za cestu späť, aby som tovar reklamovala, by som zaplatila viac, ako keď to miniem na trhu.
Annu Trámovskú čísla z kontroly vydesili. „Je to chyba predajcov, že nás takto zavádzajú. Čo s tým však spravím, keď ovocie a zeleninu potrebujeme. U nás na severe toho veľa nevypestujeme,“ odpovedala.
Anna uprednostňuje nákup v reťazcoch. „Na trhu nie sú ceny pre dôchodcov,“ dodala. Najviac si pochutná na hrozne, nektarinkách, paradajkách, či paprike.
Predajcom hrozia vysoké pokuty
Inšpektorka Jusková hovorila, že ak je tovar sčasti poškodený, predajcovia ho majú právo priamo pred ňou pretriediť. Rovnako tak môžu hneď dopísať aj krajinu pôvodu.
„V prípade hniloby ho ale musia okamžite stiahnuť a zlikvidovať,“ ozrejmila Jusková. Obchodníkom hrozia pokuty od 350 eur do 16 000 eur. Inšpektori sa pozrú predajcom v Poprade na zúbky už na budúci týždeň.
Rady zákazníkom
Viera Jusková z RVPS v Poprade ľuďom pri nákupe ovocia a zeleniny radí:
- použiť zdravý sedliacky rozum pri nákupe pre svojich najbližších
- neriadiť sa podľa ceny, ale podľa kvality tovaru
- nekupovať napríklad brokolicu do kvetu. „Nie je taká chutná a čerstvá. Každý druh ovocia, či zeleniny má však svoj špeciálny znak, na čo sa zamerať. Je to ťažké zovšeobecniť,“ dodala Jusková.
- vyhýbať sa otlačeným jablkám- ich trvanlivosť je podstatne kratšia
- všímať si krajinu pôvodu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš