LEVOČA. Vstup do projektu schválili takmer jednohlasne poslanci ešte vlani na marcovom mestskom zastupiteľstve. Podobne, takmer všetci hlasovali aj za spolufinancovanie výstavby zariadenia vo výške 5 percent z celkových predpokladaných nákladov. Mesto chcelo peniaze získať z eurofondov.
Na projekt nemajú peniaze
Kameňom úrazu je v tomto prípade projektová dokumentácia. Nový primátor Milan Majerský (KDH) po nástupe do funkcie zistil, že jeho predchodca dal vyhotoviť projekt, za ktorý má mesto zaplatiť 66-tisíc eur.
„Pán Vilkovský predložil mestskému zastupiteľstvu návrh na uznesenie bez prerokovania v komisiách a v mestskej rade iba pár minút pred zasadnutím. Poslanci síce hlasovali za vstup do projektu, ale s výhradou. Môj predchodca nepredložil návrh na finančné krytie nákladov. Poslanci mali výhrady k umiestneniu stavby v areáli nemocnice. Teraz máme projekt, ale v rozpočte nemáme vyčlenené peniaze. Ani bývalé vedenie mesta nemalo peniaze na samotnú výstavbu. Neboli ani zverejnené výzvy na predkladanie takýchto projektov. Nedal som pokyn na vyplatenie za projekt, verím tomu, že sa s dodávateľom dohodneme. Hľadáme zdroje na prefinancovanie z fondov,“ tvrdí súčasný primátor.
Pravdou však je, že v Levoči chýba zariadenie podobného druhu. M. Majerský na to reagoval, že v meste už občianske združenie začalo s realizáciou vlastného projektu. V Levoči pribudne teda zariadenie pre dôchodcov, aj keď súkromné.
Vraj si treba určiť priority
Bývalý primátor sa domnieva, že ide o politické šarvátky, na ktoré doplatia levočskí dôchodcovia. „Nech sa radní páni poriadne pozrú do uznesení, čo schválili. Zahlasovali za vstup do projektu aj za jeho spolufinancovanie. Počet seniorov, o ktoré sa bude musieť mesto postarať, z roka na rok stúpa. Takéto zariadenie je preto nutné. Chceli sme využiť zdroje z európskych fondov. Postoj súčasného vedenia mesta, že niet peňazí, je výhovorka, vždy si treba určiť priority. Zdá sa, že súčasný pán primátor rýchlo zabudol na predvolebné sľuby týkajúce sa seniorov,“ zaujal stanovisko M. Vilkovský.
Podľa neho vyhotovenie projektu vraj bolo nutné, bez tejto dokumentácie by nemohli žiadať peniaze z európskych fondov. „Bol to jeden z prvých krokov. Keďže ide o miliónovú investíciu, cena projektu je primeraná,“ dodal M. Vilkovský.
Stavali by na zelenej lúke
Podľa pôvodného plánu chceli domov sociálnych služieb postaviť na zelenej lúke. Potrebné peniaze vo výške 85 percent z celkovej investície chceli získať z eurofondov, 10 percentami by prispel štát, zvyšok by hradilo mesto. V objekte by bolo k dispozícii 70 až 80 miest pre dôchodcov s 24–hodinovou starostlivosťou.
ANKETA: Povedali poslanci
- Ladislav Ogurčák (KDH): „Vďaka medicínskej starostlivosti sa ľudia dožívajú vyššieho veku, takéto zariadenie nám v meste určite treba. Podľa mojich vedomostí, zriaďovanie takýchto inštitúcií je však v právomoci vyšších územných celkov.
- Jozef Keller (Smer – SD): „Levočania potrebujú takéto zariadenie. Je to však v prvom rade úlohou štátu prispieť na riešenie tohto problému, pretože rozdeľuje peniaze nás, daňových poplatníkov. Mesto sa však tiež bude musieť podieľať.
- Marián Papcun (SDKÚ –DS): „Schválili sme 5–percentné kofinancovanie a nie konkrétnu cenu za vyhotovenie projektu. Takéto zariadenie potrebujeme, ale objekt by nemal stáť na hlavnom mieste v areáli nemocnice, pretože by to bránilo rozvoju samotného zdravotníckeho zariadenia. Mal by byť na okraji areálu.“
- Ján Ferko (Smer – SD): „Veľa dôchodcov v meste by malo záujem o umiestnenie v takomto zariadení. Bývalé vedenie mesta malo dobrý nápad, súčasné ho malo dotiahnuť do konca. Dom sociálnych služieb by bol na ideálnom mieste, dôchodcovia by mali blízko lekársku starostlivosť.“
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš