Na ostatnej Spišskej výstave drobných zvierat v Spišskej Novej Vsi zaujal sultánkou bielou s neprehliadnuteľnou čiapočkou a operenými papučkami.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Siedmy ročník výstavy ponúkol zberateľské „kúsky“ 42 vystavovateľov zo Spišskonovoveského i Gelnického okresu. Expozície boli tradičné delené na králiky, holuby a hydinu. V expozícii králikov vystavovalo 23 chovateľov, v expozícii holubov sa predstavilo 16 chovateľov.
Hydina bola zastúpená vodnou, hrabavou, okrasnou a zdrobnenou. Medzi ňou vynikala kačica mandarínska a prekrásna smaragdová kačica.
Kavulič sa na výstave popýšil i brahmankami, amroksami, wyandrotkami, minorkami. Všetko je to hydina. Na sultánky nedá dopustiť. Ide o okrasnú hydinu, skôr pestovanú na dizajn ako na úžitok. I keď sultánky dávajú vajíčka i mäso ako ostatná hydina. Ročne znesie sultánka 60-80 vajec. Sú menšie i belšie ako klasické slepačie vajíčka.
Motýlikový hrebienok
„Sultánky pochádzajú z východnej Európy. Vyznačujú sa hustou čiapočkou a pernatými papučkami. Kohút má hrebienok v tvare motýlika, sliepka má výraznú bradu. Sultánky sú na Slovensku veľmi málo chované. Asi traja či štyria chovatelia ich majú. Preto je problém nájsť nepríbuzného kohúta. Mne sa to podarilo. Momentálne mám jeden pár,“ uviedol dlhoročný chovateľ.
Výstavu si nenechali ujsť ani malí školáci. Tí z družiny na ZŠ Kožuchova boli očarení najmä zajačikmi. Pri ich klietkach sa zastavovali najčastejšie.
Školáci. Lákali ich najmä klietky so zajačikmi a králikmi. Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš