Učarovala jej zručnosť starých remeselníkov a zaúča sa do ich tajomstiev. Okrem iného ovláda málo známu techniku tkania za pomoci kartičiek.
SMIŽANY. Naše staré a prastaré mamy využívali toto tkanie, aby mali k dispozícií pevné popruhy, ale aj tkané pásiky na parádu. Kým ony používali kartičky z dreva, Mária stavila na plast.
Pomohli jej anglické knihy
Drotárstvo, paličkovanie, tkanie, práca so šúpolím. Mária je vyštudovaná etnografka a znalosť týchto remeselných praktík nie je len jej povolaním, ale aj srdcovou záležitosťou. Takto sa vlastne dostala aj ku tkaniu s kartičkami.
„Je to síce metóda, ktorá sa využívala na Slovensku aj v Európe, ale literatúry s návodmi takmer niet. Musela som sa zaobísť s knihami v anglickom jazyku. Základy som sa naučila na vysokej škole, ostatné už bolo na mne,“ opisuje Mária.
Aj cigánske tkanice
Spomínané tkanie malo predovšetkým praktický význam. Ženy tkali hlavne takzvané cigánske tkanice. „Boli neuveriteľné pevné a uniesli poriadnu váhu. Využívali ich hlavne v poľnohospodárstve,“ povedala nám táto odborníčka.
Lenže ako je známe, každá žena sa chce parádiť, preto tkanice tkali aj farebné. „Lenže farebné nite boli niekedy vzácnosť, ženy si ich doslova šetrili a poriadne popremýšľali, na čo ich využiť,“ s úsmevom hovorí táto znalkyňa zvykov našich predkov.
Samotná technika je ojedinelá kvôli spomínaným kartičkám, za pomoci ktorých sa manipuluje s nitkami. Zaujímavý je aj spôsob tkania. Ženy si totiž napnuté nite upevnili okolo pása, ak tkali cigánske tkanice, pomáhali si zase veľkým prstom na nohách.
Učiť bude aj záujemcov
Pracovníčky z múzea remeselné praktiky našich predkov ukazujú aj na verejnosti pri rôznych príležitostiach.
„Napríklad, bola to akcia Mesto deťom v Spišskej Novej Vsi. O takéto tkanie bol veľký záujem, prizerali sa deti aj dospelí. Mnohí sa pýtali, kde by sa to mohli naučiť. Rozhodli sme sa preto, že 19. októbra začíname s kurzom, aby sme záujemcov naučili tejto technike,“ dodala Mária Staňová Michalková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš