Na kežmarských mestských zastupiteľstvách sa už dlhšie pohrávali s myšlienkou mať v meste krematórium. V regióne, kde sú ľudia zvyknutí pochovávať telá nebohých v truhlách do hrobu, spôsobil tento nápad menši rozruch.
KEŽMAROK. S nápadom postaviť v meste krematórium prišiel súkromný investor. Radnica túto myšlienku nezavrhla, ale stala sa diskutovanou témou na niekoľkých zasadnutiach mestského zastupiteľstva.
Najväčším problémom bolo nájsť vhodnú lokalitu. Poslanci trvali na tom, aby sa krematórium postavilo mimo mesta na pietnom mieste. Navyše, keďže ide o aktivitu súkromného investora, mesto ne〜chcelo do tohto projektu investovať ani cent. Jediné, v čom boli nápomocní, je pozemok v priemyselnej zóne na Slávkovskej ceste.
Bude to iba druhé na východnom Slovensku
Krematórium by sa malo začať stavať už o niekoľko mesiacov, kedy presne, nám však nikto nevedel povedať. Poslanci dali tomuto projektu zelenú aj preto, lebo na východe je iba jediné krematórium, a to v Košiciach.
„Služby kežmarského krematória budú môcť, samozrejme, využívať nielen pozostalí z Kežmarku, ale aj z blízkeho okolia. Preto som tejto myšlienke naklonený. Ľudia dosiaľ nemali možnosť vyberať si, ako pochovajú svojho blízkeho. Niektorí sa dožadovali spopolnenia, ale žiaľ, museli by cestovať niekoľko stoviek kilometrov, tak si to nakoniec rozmysleli,“ povedal primátor mesta Igor Šajtlava (nezávislý).
Kežmarčania sa rozdelili do dvoch táborov
Názory Kežmarčanov na výstavbu krematória sa rôznia. Kým tí starší si spopolnenie svojho blízkeho nevedia predstaviť, mladšie vekové kategórie by, naopak, dali prednosť kremácii pred klasickým pochovávaním. „Ja som asi tomuto riešeniu prístupná,“ povedala študentka Renáta Dzobová.
Staršia pani o takom niečom nechcela ani počuť. „Nie. Žiadne spaľovanie. Nie sme predsa smeti, ale ľudia, ktorí si zaslúžia dôstojný pohreb,“ dodala dôchodkyňa Edita Porubanová.
Cirkev so spopolnením nemá problém
Oslovili sme aj kňaza z malej dedinky Orlov. Ten sa stretol už niekoľkokrát s požiadavkou spopolnenia mŕtveho.
„Najskôr sa musí, samozrejme, vykonať klasický pohrebný obrad, až tak môže ísť telo na spopolnenie. Dodatočne potom uložíme urnu do hrobu,“ vysvetlil nám správca gréckokatolíckej farnosti Peter Iľko.
„Veď aj pohrebné obrady sa končia vetou, že prach a popol si človeče a v prach sa naspäť obrátiš,“ dodal kňaz.
Krematórium má veľké rezervy
Spoločnosť Rekviem Košice - pohrebné, cintorínske a kremačné služby ročne spopolní približne 2 000 tiel zosnulých. Približne z 85 percent je to kremácia, ktorá sa týka Košíc. Tieto služby poskytujú aj pre iné mestá z rôznych okresov a okolité obce z Košického a Prešovského kraja.
Podľa konateľa Mariána Bezáka, aby bola prevádzka krematória rentabilná, je nevyhnutné, aby bol aspoň taký počet spopolnení, ako majú v súčasnosti. V opačnom prípade pec nie je využitá, musí sa častejšie vypínať a zapínať, čo ju jednak poškodzuje a na druhej strane to nie je vôbec lacná záležitosť.
Aj v Košiciach je súčasná kapacita využitá iba na 30 percent, takže by bez problémov zvládli oveľa viac kremácií pre širšie okolie, keby bol záujem zo strany pozostalých z východného Slovenska.
pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš