POPRAD. Dvadsaťtriročný Popradčan Jakub Bobovčák mal už od malička blízko k adrenalínovým športom. „Adrenalín máme v rodine. Otec je horolezec a mamka skialpinistka,“ rozhovoril sa.
Rodičia ho od malička viedli ku kontaktu s prírodou a aj jeho otec kedysi dávno začal letecký výcvik, no nedokončil ho. „Ešte ako malý som objavil otcov letecký zápisník a to bol asi prvý impulz, ktorý ma k lietaniu nasmeroval,“ priblížil Jakub.
Sen bol na dosah
Ako dieťa skladal Bobovčák lietajúce modely. Najsilnejším bol pre neho zážitok, keď mu nad hlavou preleteli legendárne Biele albatrosy.
„Raz som v meste objavil starý leták, podľa ktorého hľadali do aeroklubu mladých pilotov a tak som nezaváhal,“ opísal svoje začiatky. Počas štúdia na strednej škole sa venoval bezmotorovému lietaniu a držal sa jediného cieľa. „Vždy som chcel pilotovať veľké dopravné lietadlá,“ prezradil.
Mladý pilot sa dostal na vysokú školu do Žiliny a veľké lietanie bolo na dosah. „Podmienkou bolo získať zdravotný preukaz prvej triedy. Po dvoch mesiacoch štúdia som šiel na prehliadku do Košíc a tam mi zistili zhoršenú farbocitlivosť. Nemohol som pokračovať vo výcviku a preradili ma na iný odbor,“ zdôveril sa Jakub.
Krutý verdikt: Lietať nemôžete
Sklamanie bolo o to väčšie, keď po prvom dni testov zaznel verdikt, že lietať nemôže vôbec. „Bol som veľmi sklamaný. Už som pokukoval po padákoch a hľadal iné riešenia,“ doplnil. Napokon všetko dobre dopadlo a lietanie mu úplne nezatrhli. „Začal som študovať prevádzku a ekonomiku lietania a zameral som sa na vetrone v Aeroklube. Postupne zo mňa sklamanie opadlo a som rád, že lietam na vetroni. Ušetril som peniaze a dostal som sa k niečomu, čo ma naozaj baví,“ povedal.
Pristál v poli, bál sa o lietadlo
Jakub Bobovčák lietanie odporúča každému, kto chce skúsiť niečo adrenalínové. „Je to nádherný šport a nie je ani finančne náročný. Stojí to od tisíc do tisícpäťsto eur, podľa výkonnosti. Ani ja som to nemal jednoduché a na kurz som si musel od šestnástich zarábať,“ vysvetlil.
Prvé lietadlo, ktoré sám pilotoval bol Blaník L-13. „Na ňom som začal, na ňom lietam a na ňom aj vyučujem nových pilotov v klube,“ dodal. Na otázku, či sa niekedy v lietadle bál, odpovedal s úsmevom.
„Bolo to len raz v živote, keď som si vybral plochu na pristávanie mimo letiska a zistil som, že mierim rovno do poľa s kukuricou. Nebál som sa však o seba, ale o lietadlo, aby som ho nepoškodil,“ zaspomínal si.
Koniec dobrý, všetko dobré
Nakoniec je tento sympatický Popradčan rád, že si s vetroňom splnil tento – nemenej vzácny sen. „Dosiahol som to, čo som chcel. Som pilotom vetroňa, školím nových žiakov. Chcem sa tomu venovať naďalej, chodiť na preteky a raz si vyskúšať leteckú akrobaciu,“ vymenoval mladý pilot.
Ako každý v živote, aj on má svoje vzory. „Mojím je Poliak Sebastian Kawa, ktorý je jedným z najlepších plachtárov na svete,“ spomenul. A čím je lietanie v Poprade také úžasné? „Naše veľhory sú plusom, ktorý inde nezažijete. Ten pohľad je nenahraditeľný,“ uzavrel Jakub Bobovčák.
ČO NA TO MAMA?
Pani Mária: Radšej lietanie ako chodiť po barochJakubova mama Mária Bobovčáková mala zo začiatku mierne obavy. „Nie je jednoduché pre matku vidieť, že jej dieťa robí niečo také, ale čo je v dnešnej dobe bezpečné? Keby mal chodiť do barov, alebo robiť niečo zlé, tak nech radšej robí toto,“ prezradila. l Keď sa Jakub dostal na vysokú, nebolo jej všetko jedno. Výcvik dopravných pilotov bol drahý a nebolo to možné utiahnuť. „Vedela som, že je šikovný a že si na to vie zarobiť. Bolo to však zložité. Aj keď sme mu s manželom túžili splniť jeho sen, po tom, čo sa musel veľkého lietania vzdať, nám tieto starosti odpadli,“ priznala sa.
Alternatíva s aeroklubom sa jej pozdáva viac. „Tam si zalieta, dá sa to utiahnuť finančne a stíha si na to aj zarobiť. Plachtenie je to, čo chce robiť a je to úžasné, keď sa vášmu dieťaťu splní aspoň jeden sen,“ potešila sa.
Jakub ju na vetroni už aj povozil. „Síce som sa trochu bála, ale bol to neuveriteľný zážitok,“ uzavrela pani Bobovčáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš