Doposiaľ sídlila v mestskom podnájme. V škole je toaleta pre imobilných žiakov aj nájazdová rampa. Presťahovaním školy sa vrátili priestory mestu. V nich našlo miesto 30 detí z materskej školy.
KROMPACHY. Špeciálna základná škola (ŠZŠ) sídlila v dvoch budovách na Lorencovej ulici. Prvá, vedľa miestneho gymnázia, je majetkom zriaďovateľa – Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach.
Druhá budova, takmer naproti prvej, je mestským majetkom. ŠZŠ tu bola v podnájme. Každý rok jej hrozila výpoveď z nájmu. Mesto totiž malo kapacitný problém v predškolských zariadeniach. Po presťahovaní časti ŠZŠ sú v uvoľnených priestoroch už dnes škôlkari.
Chýbali peniaze
Novú budovu ŠZŠ na Ulici SNP si prišiel pozrieť aj štátny tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo (SDKÚ-DS). Priestory sa nerodili ľahko. Zriaďovateľ školy v roku 2010 odkúpil budovu na Ulici SNP. Investoval 24 896 eur. Ministerstvo školstva na obnovu a vybudovanie podlažia vyčlenilo 171 248 eur. Tie však nepostačovali. Vedenie školy sa opätovne uchádzalo o prostriedky na dofinancovanie. Hrozilo, že školu nedokončia. Stavba bola určitý čas zakonzervovaná. Ministerstvo nakoniec požiadavku akceptovalo a doplatilo peniaze na dokončenie stavby. Celková investícia sa vyšplhala na 330 522 eur.
Vznikli tu 4 nové triedy, v ktorých sa dopoludnia aj popoludní učí po 35 žiakov z najnižších ročníkov. V budove je riaditeľstvo školy so zborovňou, nechýba počítačová miestnosť. Miesto tu našli školáci z Hornádskej a Družstevnej ulice, iba na skok od novej školy. Deti tak budú mať do školy bližšie ako doteraz, keď z okrajových častí mesta chodili do centra na Lorencovu ulicu.
Plánujú učilište
„Ešte nám chýba telocvičňa a učebňa na praktické vyučovanie. Radi by sme tu vytvorili aj učňovské vzdelávanie pre deti, ktoré dokončia povinnú školskú dochádzku. Momentálne čakáme na zaradenie nášho učilišťa so zameraním na lesníctvo do siete škôl,“ informoval riaditeľ školy Jozef Válek.
Ako zdôraznil, ďalšie vzdelávanie je veľmi dôležité, keďže z viac ako stovky žiakov, ktorí končia povinnú školskú dochádzku, sa naďalej vzdelávajú iba dvaja, ktorí dochádzajú do učilišťa vo vzdialenejších Prakovciach.
Priestorové problémy
„Som rád, že sa riešením problému priestorov ŠZŠ vyriešil aj problém s priestormi pre škôlky v meste,“ zhodnotil štátny tajomník.
Problémy mala počas vlaňajšieho školského roka i ŠZŠ v Markušovciach. Tu dokonca hrozilo, že sa nezačne v septembri vyučovať. Zriaďovateľ – Košický samosprávny kraj – nakoniec pre školu prenajal nové priestory.
Oblasť špeciálneho vzdelávania v ostatných rokoch akoby ostávala na okraji záujmu. J. Ivanča sme sa opýtali, ako to vidí on: „Školstvo ako také ani špeciálne školstvo nie je na pokraji záujmu. Na základe analýz pristupujeme k postupným zmenám systému, aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky na vzdelávanie detí.“
AKO ĎALEJ?
Možnosť sprístupnenia učňovského vzdelávania pre absolventov ŠZŠ v samotnom meste Krompachy štátny tajomník rezortu školstva J. Ivančo uvítal.V Krompachoch, v takmer deväťtisícovom meste, žije takmer dvetisíc Rómov. Deti z málo podnetného prostredia sa väčšinou vzdelávajú práve v špeciálnych školách. Predchádzajúca vláda preferovala systém internátneho vzdelávania týchto detí, ktoré súčasná vláda nepodporuje. Ako však ďalej, znela otázka pre štátneho tajomníka rezortu. „Cieľom nášho rezortu je snaha vytvoriť také podmienky, aby čo najviac detí končilo svoje štúdium na čo najvyššom stupni vzdelávania. Ich ďalšie uplatnenie však závisí od dynamiky pracovného trhu,“ odpovedal J. Ivančo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš