ŽDIAR. Hasenie lesných požiarov v severnej časti Tatranského národného parku bude jednoduchšie. Spoločnosť Skicentrum Strednica v Ždiari spolu s miestnym Pozemkovým spoločenstvom Ždiar postavili v Ždiari na Strednici protipožiarnu vodnú nádrž.
„Severná strana Belianskych Tatier má takmer 9 000 hektárov lesa a doteraz tu nebola nijaká možnosť čerpania vody pri požiaroch. Máme s tým skúsenosť, keď bol požiar v neprístupnej Bachledovej doline a voda sa musela dovážať až zo Spišskej Belej,“ uviedol pre médiá riaditeľ spoločnosti Marián Bekeš.
Vodná nádrž na hasenie lesných požiarov tu má podľa neho svoje opodstatnenie, keďže väčšina lesov je v najprísnejšom stupni ochrany, kde sa nesmú odstraňovať ani suché stromy. „Je tam obrovské nebezpečenstvo vzniku požiaru,“ uviedol Bekeš.
Sústava troch nádrží
Samotnú protipožiarnu vodnú nádrž tvorí sústava troch nádrží s celkovým objemom 20 000 metrov kubických.
„Keďže sme v národnom parku, mali sme na pamäti aj krajinárske cítenie a aby sme nepostavili nejakú veľkú hrádzu, snažili sme sa to osadiť do terénu tak, aby hrádza nepresahovala cez okolitý terén,“ povedal Bekeš.
Okrem možnosti čerpania vody pomocou pozemnej hasičskej techniky umožňuje nádrž aj čerpanie vody do bambi vakov pomocou vrtuľníkov.
„Každá nádrž, ktorá nám vie pomôcť, skracuje zásah a tým sú aj nižšie škody, takže pre nás je to prospešné,“ uviedol Ondrej Olešák z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.
Jedna z požiadaviek hasičov pri výstavbe nádrží bola ich hĺbka, ktorá musela byť aspoň päť metrov a prístup pre hasičskú techniku. Hasiči si nádrž prakticky vyskúšajú 12. októbra počas cvičenia aj pomocou vrtuľníka.
Na zasnežovanie nebude používaná
Výstavba nádrží trvala 14 mesiacov. Celkové náklady na výstavbu sa vyšplhali na 606 520 eur. Podstatnú časť prostriedkov, až 85 %, získali Ždiarčania z európskych fondov a 15 % zo štátneho rozpočtu.
Hoci je vodná nádrž v tesnej blízkosti lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica, voda z nádrží sa nebude používať na technické zasnežovanie blízkych zjazdoviek.
„My máme zasnežovanie vyriešené. Asi 400 metrov odtiaľ je odberný objekt na vodu. Je tam čerpacia stanica,“ povedal Bekeš.
V letnom období bude vodná nádrž a jej okolie podľa Bekeša využívané ako relaxačná a oddychová lokalita pre návštevníkov i domácich.
Spolu s obcou Ždiar tu plánuje spoločnosť vybudovať náučný chodník okolo nádrží s oddychovými miestami. V blízkej budúcnosti by mal okolo nádrží viesť cyklistický chodník.
„Možno tu niekedy budú ryby, takže možno aj rybolov,“ povedal starosta Ždiaru Pavol Bekeš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš