POPRAD–VEĽKÁ. Mnohí Veľčania sú presvedčení, že ide o meno riaditeľa Základnej školy s materskou školou na Ulici Fraňa Kráľa vo Veľkej. Aj bývala žiačka Anna Janošková má takýto názor. „Učil ma dejepis a rozprával nám o tom, že jeho rodina tu žila už dlhé roky. Tak myslím, že by to mohlo byť po ňom,“ povedala.
Aj terajšie žiačky Terézia Putnarčíková a Miriama Vaverčáková si neboli svojou odpoveďou isté. „Netuším, po kom by mohla byť ulica pomenovaná,“ prezradila Terézia.
Miriama ju doplnila. „Mohol by to byť náš riaditeľ. Ale skôr nie ako áno,“ zapochybovala.
Nie je to tak
Riaditeľ základnej školy Richard Bekess, o ktorom je reč, pomohol vyriešiť veľčiansku záhadu a objasnil vznik tohto pomenovania. „Na jeseň v roku 2004 sa vo Veľkej vytvorili dve nové ulice. Mestské zastupiteľstvo požiadalo Klub Veľčanov, aby sa vyjadrili, aké meno by bolo vhodné dať týmto uliciam. Návrh bol pomenovať jednu z nich po starom Veľčanovi, ktorý práve vtedy umrel. Bol to môj otec, teda i menovec Richard Bekess. Mestské zastupiteľstvo 18. novembra 2004 návrh schválilo,“ vysvetlil.
Prečo práve po ňom?
Podľa riaditeľa je rod Bekessovcov najstarší vo Veľkej. „Preukázateľne máme predkov už asi od konca 17. a začiatku 18. storočia. Predkovia boli originál Veľčania, ktorí ešte hovorili po nemecky. Na rozdiel od mnohých iných, ktorí buď odišli počas druhej svetovej vojny, alebo boli násilne vysťahovaní, my sme tu ostali,“ objasnil dôvod výberu.
Bekess kvôli tomuto zisteniu cíti istú zodpovednosť za to, čo sa deje vo Veľkej, a preto sa snaží čo najlepšie formovať aj malých Veľčanov. „To sú veci, za ktoré nemôžem, a ja som sám o tom spočiatku ani nevedel, ale keď už človek o tom vie, cíti určitú hrdosť a tiež zodpovednosť. Preto sa snažím formovať hrdosť svojich žiakov k svojmu a nie k niečomu cudziemu – americkému,“ uzavrel.
Kto bol Richard Bekess?
Richard Bekess starší bol podpredsedom Klubu Popradčanov, potom sa stal jedným zo zakladajúcich členov Klubu Veľčanov.
Keďže niekedy bola Veľká trojjazyčná, hovorilo sa tu po nemecky, maďarsky a slovensky. On ovládal vynikajúco nemecký jazyk. Preložil do slovenčiny závet Scherfela, ktorou zanechal deťom dve budovy. V priestoroch prvej je dnes Scherfelov dom a v druhej je materská škola.
Človek, podľa ktorého je teda ulica skutočne pomenovaná, dokonca dostal aj najvýznamnejšie ocenenie, ktoré môže obyvateľ dostať – Cenu mesta Poprad od vtedajšieho primátora Kubíka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš