STARÁ ĽUBOVŇA, BRATISLAVA. Situáciu okrem Slovenského vodohospodárskeho podniku začal riešiť i Úrad vlády SR. Na šesť rokov rozbehol revitalizačný projekt.
Do prvého kola projektu sa dostalo z okresu 10 obcí. V druhom kole prešlo až 22. „Veľmi nás teší, že sme boli v druhom kole takto úspešní,“ neskrývala svoju spokojnosť prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská.
Obce dostali nemálo financií
Obce dostali nemalý balík financií, aby rozbehli opatrenia. Aj vďaka tomu sa niektoré obce pustili do protipovodňových aktivít.
„V prvom kole každá obec dostala 90 000 eur a v druhom kole 20 000 eur z úradu vlády. V oboch kolách obce dostali aj príspevok z Európskeho sociálneho fondu na podporu dlhodobo nezamestnaných,“ dodala Pleštinská.
Medzi obce, ktoré naplno rozbehli práce vďaka projektu, patria i obce Kyjov a Jakubany. Vybudovali viac ako 100 hrádzí na ochranu pred prívalovými dažďami.
„Tieto hrádze by mali obec ochrániť. Dokonca sme ich už tento rok mohli otestovať počas povodne v lete a osvedčili sa,“ spokojne rečnil starosta obce Jakubany Jozef Dufala.
Stará Ľubovňa sa prihlásila do druhého kola
Obce vrátane mesta, ktoré do projektu neprešli alebo sa neprihlásili, si museli nájsť vlastné riešenie na zabezpečenie protipovodňových opatrení.
„Do projektu sme sa v prvom kole neprihlásili, lebo bolo okolo toho veľa otáznikov, ale do druhého kola sme sa zapojili,“ povedal Miroslav Pristaš z MsÚ v Starej Ľubovni.
Na tokoch staroľubovnianskych riek tak pracovali zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku. „Spravilo sa navýšenie hrádze na ulici Mýtnej a vyregulovala sa rieka Jakubjanka,“ informovala Zita Pleštinská.
V prácach na vodných tokoch by sa malo pokračovať aj naďalej. Druhé kolo revitalizačného projektu by malo potrvať do marca 2012. O ďalších krokoch budú rozhodovať starostovia postihnutých obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš