KEŽMAROK. V polovici júla sme vás informovali, že obyvateľov Weilburskej ulice ťaží ruina priamo pri ich bytovke. Sťažovali sa, že oštara špatí okolie ich bývania.
Upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré na stavenisku číhalo. Prekážal im aj džavot malých detí, ktoré sa na stavenisko chodili hrať, a huriavk popíjajúcej mládeže, ktorá sa tam chodila zašívať.
Tento týždeň bolo počuť na kedysi opustenej budove čulý pracovný ruch. Prišli tam štyria robotníci, vypratali stavebný materiál a nánosy bahna, hliny a prachu, ktorý tam zaniesla vlaňajšia povodeň.
„Odpad odtiaľ vynášame od utorka od siedmej ráno do piatka. Nezdá sa to, ale je to náročné. Myslím, že sme to museli urobiť preto, aby v zime nepomrzli múry,“ povedal nám robotník.
Obyvateľom svitla nádej
So začiatkom prác na stavbe svitla nádej aj ľuďom z bytovky na Weilburskej ulici.
„Som rada, že sa s tým niečo začalo robiť. Bolo to hrozné, trávili tu čas pijaci a bezdomovci. Cez leto sem chodili na obhliadky mestskí policajti,“ povedala nám Zuzana Arpášová. Mladá žena však netušila, čo má toto upratovanie znamenať: „Neviem, či bytovku začnú opravovať...“
Jaroslav Bobok sa tiež potešil, no voči pokračovaniu v stavaní je skeptický: „Je dobre že s tým kus pohli. Neviem však, či neostane iba pri tom, že to vypracú a stavenisko zostane ďalej stáť. Nerozumiem, prečo je to takto otvorené. Treba to predsa oplotiť. Všade trčia nejaké drôty. Bol by som za to, aby bytovku konečne dokončili.“
Majiteľa budovy upozornilo mesto
V lete sme sa dozvedeli, že na dobudovanie stavby súčasný majiteľ, spoločnosť Skrutkáreň - Exim, a. s., zo Starej Ľubovne nemala peniaze. Preto sme sa pýtali, čo upratovanie znamená.
Anton Šlachtovský z firmy Skrutkáreň - Exim nám prezradil iba to, že ich k tomu vyzvalo mesto: „Poslali sme list na mestský úrad do Kežmarku, v ktorom sme informovali, aký bude náš približný postup. Obráťte sa na mesto.“
Zháňajú peniaze
Od Evy Kelbelovej z kežmarskej radnice sme sa dozvedeli, že vlastníkovi poslali výzvu, aby ich informovali, či budú v stavbe pokračovať. „Pokiaľ nie, žiadali sme objekt vyčistiť a oplotiť ho. Je to nutné, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov a detí na sídlisku,“ informovala Kelbelová.
Nato prišiel na kežmarský magistrát od spoločnosti list. „Oznámili nám, že v stavbe plánujú postupne pokračovať. Rokujú však s bankami o možnosti financovania. Samozrejme, musíme brať zreteľ aj na to, aké majú finančné možnosti. Je to prechodné obdobie. Napísali nám, že to vyčistia a oplotia. Musíme skontrolovať, či tak urobia,“ dodala Kelbelová.
Firma Skrutkáreň - Exim má platné stavebné povolenie. „Ak by chceli v stavbe pokračovať ďalej, museli by požiadať o predĺženie lehoty výstavby,“ uzavrela Kelbelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš