Osemnásť rokov bol v najvyššej slovenskej súťaži a sedem rokov na FIFA listine. Povolaním je pedagóg, dnes je riaditeľom na miestnom gymnáziu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Tento komunálny politik je predsedom výboru, do ktorého patrí sídlisko Mier. Rozlohou je to najväčšie sídlisko a žije tu 11-tisíc ľudí. Mier je teda čosi ako jedno malé mesto.
Kačenga hovorí, že predsedníctvo neberie ako politickú funkciu, ale ako prácu s ľuďmi a snahu pomôcť im. Rodený Levočan žije na tomto sídlisku už od roku 1984.
Využijú rieku Hornád
Mier má na rozdiel od iných štvrtí jedno zaujímavé špecifikum, a to rieku Hornád. Mnohé mestá využívajú práve takýto prírodný kapitál na vybudovanie rôznych športových dráh.
„Áno, je tu veľký potenciál vytvoriť chodník pre cyklistov a pre in line korčuliarov na nábreží Hornádu. Po 27 rokoch sú na svete projekty na vytvorenie oddychovej zóny na Fľudri, nielen pre Mier, ale pre celú Spišskú Novú Ves. Urobíme všetko preto, aby sa to pohlo. Verím, že sa moja generácia dožije cyklochodníka okolo Hornádu, ktorý povedie až do Slovenského raja. Inak, myslím si, že podmienky na našom sídlisku pre šport sú pomerne dobré, aj keď niektoré ihriská a cyklokrosovú trať by bolo potrebné zrekonštruovať,“ optimisticky poznamenal J. Kačenga.
Ešte potrebujú parkoviská
Celkovo obyvatelia sídliska prežívajú dobré časy. Za posledné roky tu postavili most, garáže, dve školy sú vynovené, je tu aj 3D kino.
„Sú to pozitívne zmeny. Chceli by sme mať ešte viac parkovacích miest, všade tam, kde je to možné. Pri kine plánujeme umiestniť vývesnú tabuľu, žiadajú nás o to samotní obyvatelia. Časom by sa hodilo vybudovať tu klub pre seniorov, aby dôchodcovia nemuseli cestovať do mesta. Záleží nám aj na tom, aby sme oplotili kontajnery a opravovali chodníky,“ vymenoval J. Kačenga, čo sa dá v tejto časti mesta ešte vylepšovať.
Pomôžu kamery?
Podobne ako na sídlisku Západ, aj na Mieri však ľudí trápi rušenie nočného pokoja. Budovy zase hyzdia sprejeri. Pustili sa do nových garáží, neštítia sa počmárať ani fasády vynovených činžiakov, ničia aj detské ihriská. „Myslím si, že ľudia by mali častejšie kontaktovať políciu. Ak sú nevšímaví, práve to nahráva kadejakým živlom,“ povedal J. Kačenga.
Situácia na Mieri sa možno zlepší, pretože v pláne je osadenie dvoch nových kamier.
ANKETA
Ako sa vám býva na sídlisku Mier? Čo vám tu chýba a naopak, prečo sa tu oplatí bývať?
Ľudovít Fedor: „S manželkou sme Popradčania, bývame tu tri roky. Rozhodli sme sa pre Spišskú Novú Ves, pretože sme tu kúpili byt lacnejšie o 20-tisíc eur ako v Poprade. V rámci môjho zamestnania cestujem po celom Prešovskom kraji, takže sme neboli nútení hľadať bývanie v nadväznosti na prácu. Rozhodovali sme sa medzi Spišskou Novou Vsou, Levočou a Kežmarkom. Sme tu veľmi spokojní, na sídlisku je pokoj, sú tu dostupné služby, veľa obchodov a máme blízko do centra mesta. Za tie tri roky sme zatiaľ nič negatívne na tomto sídlisku nenašli.“
Mária Imrichová: „Bývam tu 37 rokov, prišla som sem z vidieka. Keď sa sem nasťahovali, bolo tu stavenisko, postupne sa dalo všetko do poriadku. Som tu spokojná, všimnite si, akú máme krásnu záhradku pred naším činžiakom. Blízko máme obchody. Sú tu dostupné služby, dokonca aj zdravotné stredisko tu máme. Dobré je, že sú tu školy, do ktorých chodili moje deti aj teraz zase vnuk. Prekáža mi však, že na sídlisku veľa ľudí chová psy v byte a potom to vonku vyzerá ako vyzerá. A sú tu tiež vandali, ale to je problém asi všetkých sídlisk.“
Martin Janovec: „S rodičmi sme sa sem presťahovali pred šiestimi rokmi z Tarče. Bývali sme totiž v blízkosti hasičskej stanice a stále tam bol hluk. Mne sa tu páči, mám tu aj kamarátov, chodím tu do školy. Stále ešte chodievam na Tarču k tým starým kamarátom. Je tu pokoj a máme blízko na letisko, odtiaľ zase do Slovenského raja. Môžeme sa prechádzať okolo Hornádu. Myslím si však, že by kontajnery mali mať na zámok, tak ako to bolo na Tarči. Stáva sa, že sa v kontajneroch hrabú rôzni asociáli.“
Ján Hatala: „Nasťahoval som sa sem dva týždne po svadbe v roku 1974. Prekáža mi, že sa tu zanedbáva kosenie a dlho boli chodníky neupravené. Až po 35 rokoch tu dali asfaltový povrch, aj to nie všade. Ale sme blízko prírody, mám tu aj záhradku, takže som tu vcelku spokojný. Pri záhradkách však máme kanál, ktorý odvádza vodu aj z letiska, keď však poriadne zaprší, cesta je zaplavená. Kanál totiž nie je poriadne čistený. Aj to by malo mesto riešiť.“
Juraj Hanzok: „Prišiel som sem bývať zo Smolníka z politických dôvodov. V roku 1973 ma vyhodili z Komunistickej strany a v rámci podniku ma preložili do Spišskej Novej Vsi. Kvôli politickým tlakom som bol vcelku rád, že som sa s rodinou presťahoval. Som tu spokojný, päť minút cesty od svojho bytu mám záhradku. Trávim tu celé dni, kým mi to počasie dovolí. Prekáža mi veľmi to, že v dnešnej dobe sú byty pre mladé rodiny doslova nedostupné, pretože sú veľmi drahé.
Alena Richnavská: „Som tu spokojná, pretože máme dobrých susedov, blízko máme záhradku s dvoma skleníkmi, krbom a nádhernou plochou na oddych. Celá rodina radi bicyklujeme a je tu dobrá trasa z letiska na Košiarny briežok a do Slovenského raja. Nepáči sa mi však hluk po nociach, ktorí spôsobujú kadejakí výrastkovia. Okrem toho nám robia vandali bordel v blízkosti garáží a záhradiek, my to potom všetko musíme upratovať. Policajti by tu mali častejšie hliadkovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš