POPRAD. Časy, keď mali bytovky na uliciach jednotnú farbu, sú preč. Staré šedé paneláky sa zo sídlisk pomaly vytrácajú. Nahrádzajú ich zateplené. Zatepľovanie nešetrí už len teplo v bytoch ľudí, ale dodáva mestu aj novú, farebnejšiu tvár.
Obyvatelia bytoviek, ktorí si ich dávajú zatepľovať, sa zaujímajú o to, aby aj ich bývanie bolo čo najviac trendy. Podľa slov živnostníka Jozefa Janoška, ktorý sa venuje zatepľovaniu už dlhší čas, je najviac v kurze žltá a zelená farba.
„Niekedy je zvolenie farby v našej réžii, inokedy si to zase zákazníci vyberajú sami,“ povedal.
Najčastejšie zatepľujú na Starom Juhu, avšak dopyt je vo všetkých štvrtiach Popradu. Zatiaľ nepremýšľa o tom, že by ulice mali mať jednotnú farbu: „Čo sa týka výberu farieb, tak mesto nám zatiaľ nedalo žiadne nariadenie alebo požiadavku na to, aby to bolo jednotné,“ doplnil Janoška.
Je to lepšie ako jednofarebné paneláky
Mladším sa bytovky páčia. „Je to pekné a pestré. Je to lepšie, ako keď boli jednofarebné,“ povedala Marcela Kuzmiková.
Sebastiánovi Olšavskému z Matejoviec zas pripomínajú obľúbené cukríky. „Všade sa zatepľuje a je to fajn. Aj mi tu už máme hotové lentilkové sídlisko,“ zavtipkoval.
Starší Popradčania, ktorí boli na jednotnú farbu zvyknutí, by možno uvítali skôr menšie spektrum farieb. „Lepšie by to bolo, keby boli ako kedysi jednofarebné. Lepšie to vyzerá a pôsobí, keď prídete na nejakú ulicu a všetko má rovnakú farbu. Nemusí to byť sivá, môžu byť aj veselšie farby, ale nech sú zhodné,“ zdôverila sa dôchodkyňa Magdaléna Jakubčáková.
Študent strednej školy Matúš Turan vo farebnosti blokov vidí aj zaujímavú výhodu. „Je to veľká výhoda oproti tým starým brizolitovým. Veľa mladých ľudí farby používa aj na orientovanie . Keď sa niekto opýta, kde bývate, poviete, že v modrom bloku za kostolom a každý hneď vie aj bez názvu, ktorý to je,“ vysvetlil Matúš.
Svoje „lentilkovo“ majú aj vo Veľkej
V mestskej časti Veľká sa nachádza Papierenská ulica, ktorá je medzi Veľčanmi už dlhé roky známa ako lentilkovo. Domy tu tiež majú rôzne farby. Bibiana Štefányová, ktorá sa do Veľkej presťahovala, tento názov pohotovo vysvetlila. „Je to kvôli tomu, že je tam veľa nových, farebných domov a celé to na pohľad pôsobí ako škatuľka lentiliek,“ dodala s úsmevom.
Aj podľa nej farebné mesto lepšie pôsobí na ľudí. „Farebné bloky aj domy sú jednoznačne krajšie. Tie sídliská teraz aspoň nepôsobia tak pochmúrne, ako keď boli prevažne sivé,“ povedala.
Zistili sme
Čo na to architekt – umelec?
Popradský architekt František Radačovský, ktorý pôsobí v Bratislave a venuje sa aj umeniu grafiti, má na „lentilkovo“ svoj názor. „Sídlisko malo vždy svoju jednotnosť a mne sa oveľa viac páčilo, keď bolo sivé. Možno to niekto vnímal ako smutné, ale každý vidí, že to čo sa na bytovkách objavuje teraz, sú tie najlacnejšie odtiene vyblednutých farieb, ktoré boli práve v akcii. Vôbec to nemá výpovednú hodnotu,“ prezradil.
Ešte v škole navrhoval, aby malo zatepľovanie svoj systém. „Každá ulica by mala svoj odtieň a malo by to aj informačný charakter. Človek by sa takto orientoval a každý by hneď vedel, kam má ísť, aj keby nepoznal názvy ulíc,“ vysvetlil architekt.
Zároveň dodal, že ľudia by chceli za málo peňazí veľa muziky a v tom je podľa neho krása malieb grafiti. „Writer vie ponúknuť umelecké dielo za taký istý peniaz ako maliar, ktorý vymaľuje stenu nejakou farbou. Ľudia sú ochotní za obraz vysoliť veľké sumy a umelecké dielo obrovských rozmerov, ktoré sa objaví na stene, im vadí. Pritom stojí určite menej,“ zdôraznil.
Narážal aj na fakt, že mnohé plochy sú zneužívané na reklamy. „Pekná architektúra a celý urbanizmus miest je prekrývaný hnusnými reklamami, ktoré sú mnohé na čierno a aj ich grafické spracovanie a obsah sú škaredé. Zaráža ma, že to ľuďom nevadí,“ uzavrel Radačovský.
mv
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš