POPRAD. Devätnásty ročník Medzinárodného festivalu horských filmov je za nami. Tridsaťosem súťažných filmov si prišlo pozrieť množstvo divákov a úroveň bola ako vždy vysoká.
„Kvalita filmov sa posúva výrazne nahor. Aj slovenské zastúpenie bolo vysoké. Ľuďom sa páčilo a to poteší každého organizátora,“ prezradila riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Milo ju prekvapila účasť až troch podtatranských autorov. „Znamená to, že Tatry sú lákavé a máme tu kvalitných filmárov,“ dodala.
Domáci novinári na Gerlachu
Zaujímavým kúskom bol výtvor dvoch spravodajských štábov, ktorým priniesli medzi ostatné snímky úplne odlišné spracovanie filmu z horského prostredia.
„Diagnóza 11 – Tatranský redaktor je film, ktorý vznikal pri natáčaní reportáže o výmene vrcholovej knihy na Gerlachovskom štíte. Boli tam však momenty, kedy sa nevypínala kamera a my sme to celé spracovali do krátkeho filmu,“ prezradil jeden z popradských kameramanov Juraj Balta.
Spomenul, že týmto počinom chceli vzdať hold všetkým horským vodcom a záchranárom.
Prídu znovu
Popradský festival má zvučné meno vo svete a láka každoročne pod Tatry množstvo priaznivcov horského filmu. Podtatranci sa na túto prezentáciu vždy veľmi tešia.
„Bola som tu už minulý rok a znovu ma to tu ťahalo. Prídem určite aj nabudúce. Tatry a film to ide dokopy a mne sa to páči,“ povedala Gabriela Novotná zo Spišskej Novej Vsi.
Alexander Trančík je z Popradu a chodí sem pravidelne. „Bol som horolezec a hory v akejkoľvek podobe ma veľmi zaujímajú. Pre mňa má tento festival veľký význam,“ prezradil.
Hoci je Dušan Šaradin odtiaľ, na festival sa po prvýkrát dostal až minulý rok. „Horské prostredie ma vždy zaujímalo. Tu sa strieda domáca a zahraničná tvorba, takže je to pestré. Minulý rok som bol očarený a tak som teraz už nemohol chýbať,“ dodal.
Výsledky
Prestížna Grand Prix putuje do Čiech
Prestížnu Grand Prix si z Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odnáša český film Vtedy v Raji. Porotu očaril štýlový príbeh z histórie pieskovcového lezenia, spracovaný s humorom. Cenu získalo aj ďalších päť filmov, dva dostali čestné uznanie.
Medzi ocenenými je aj dokument Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera. Získal cenu poroty za špičkové spracovanie extrémneho priestupu kaňonu a filmovanie v ťažkých podmienkach.
Cenu za film o expedícii dostal americký snímok Chlad, Cenu za šport film Švajčiarsky stroj (USA), Cenu za najlepší dokument slovinský titul Sfinga a Cenu za originálne spracovanie nemecký film Najdlhšia cesta. Čestné uznanie putuje do Austrálie režisérovi Glennovi Singlemanovi za film Bez hraníc – príbeh Base climb 3. Ďalšie získal poľský snímok Lhotse – partia pokru. Túto filmovú spomienku s unikátnymi archívnymi materiálmi nakrútil Wojtek Kukuczka, syn fenomenálneho poľského himalájistu, ktorý zahynul pred 22 rokmi.
K festivalu patrí aj Divácka cena, tú tento rok získal Pavol Barabáš s filmom Trou de Fer – Železná diera.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš