Keď jeho knižnica obsahovala 180 diel, rozhodol sa s ňou podeliť aj s ostatnými a venoval ju do miestnej kaviarne.
POPRAD. Komiks mu zmenil život ako päťročnému, keď sa pri prechádzke lesom s rodičmi zastavili u známeho v horárni. Nevedel síce ešte čítať, ale obrázkové príbehy mu učarovali.
„Boli to príbehy Rýchlych šípov od Jaroslava Foglara, veľmi ma to zaujalo a tak som dostal týchto asi 50 komiksov do daru,“ opisoval osudné stretnutie so svetom kresieb a bublín Tomáš.
V zbierke má unikátne kúsky
S pribúdajúcimi rokmi sa jeho záujem stupňoval a začal si kupovať komiksy v kníhkupectvách. Vo svojej zbierke má kúsky z celého sveta, niektoré sú skutočne unikátne.
„Keďže pred 10 rokmi nebolo u nás bežne dostať kúpiť komiksy, zháňal som ich na cestách do zahraničia, cez internet a podobne. Postupne som nahromadil okolo 180 rôznych výtlačkov,“ vysvetlil vznik svojej súkromnej zbierky.
„Obsahuje rôzne žánrové zamerania, od komédie cez horor, fantasy, sci-fi, detektívku až po erotické príbehy. Mám v nej aj vzácne kusy, ktoré vyšli v nízkom náklade a nedajú sa už nikde zohnať,“ povedal s nadšením v hlase.
Chcel sa so svojou vášňou podeliť
Podľa zberateľa Tomáša sa komiks dostáva do popredia kultúry už aj na Slovensku, pomáha tomu aj množstvo sfilmovaných komiksových príbehov v kinách.
Pozadu nechcel ostať ani on a tak sa rozhodol sprístupniť svoje komiksy všetkým, ktorých zaujímajú.
„Venované komiksy sú stále v mojom vlastníctve, ja som ich iba požičal do priestorov kaviarne, kde si ich ľudia môžu čítať. Hnevalo ma, že ich mám u seba v izbe, kde má prístup minimum ľudí,“ opísal pohnútky, ktoré ho viedli k založeniu komiksovej knižnice.
Chýba mu kvalitný slovenský komiks
Zármutok mu však spôsobuje úroveň slovenskej komiksovej tvorby. Tvrdí, že u nás je málo autorov, a ak sa nejakí nájdu, k svetovej triede to má ďaleko. „Na našej domácej scéne vychádza iba zborník BB Komiks, ktorý sa mi veľmi nepozdáva. Na Slovensku komiks iba prežíva,“ kritizuje slabú domácu tvorivosť.
Verí, že postupne sa ku komiksu ľudia vrátia a spopularizuje sa vo väčšej miere. V Poprade bol dokonca zorganizovaný aj komiksový festival, kde sa mohli ľudia naučiť kresliť strip. „Vznikol tam nápad, že by som mohol vymýšľať scenáre, podľa ktorých by sa kreslil krátky seriál pre hostí v kaviarni,“ dodal komiksový nadšenec Tomáš.
Čítajú ho mladí aj starí
Kaviareň sa považuje za kultúrny priestor a komiks má v ňom pevné miesto. „U nás ho čítajú ľudia bez rozdielu veku, od násťročných až po dôchodcov. Každý si pri jeho čítaní nájde to svoje,“ približoval úspech komiksovej knižnice Pavol Muľar.
„Sme radi, že Tomáš posunul svoje zberateľstvo do novej roviny a zdieľa svoje kultúrne bohatstvo s okolím. Máme tu rôzne druhy umenia, od obrazov, cez knihy až po LP platne. Komiksy vhodne dopĺňajú túto zmes,“ zakončil svoje rozprávanie Pavol.
Vedeli ste?
Čo je komiks
Komiks je označenie pre sekvenčne usporiadanú postupnosť obrázkov alebo podobných znakov, ktorá rozpráva príbeh alebo opisuje nejaký dej, alebo na čitateľa esteticky pôsobí. Niektorí autori zaraďujú medzi komiksy aj karikatúru.
Obrázky sú väčšinou kreslené a väčšinou doplnené textom. Text môže byť umiestnený v takzvaných bublinách uprostred obrázka alebo môže byť v okrajovej časti obrázka.
Komiks sa dnes považuje za samostatné umenie či žáner. Ide o spojenie literatúry a výtvarného umenia.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš