MNÍŠEK NAD POPRADOM. Starostovi Petrovi Žembovi (nez.) sa nepozdáva systém, akým majú samosprávy zabezpečovať potraviny pre dôchodcov a ľudí v hmotnej núdzi.
V Mníšku rozvážal starosta potraviny traktorom. Múku a potraviny doručil ľuďom do domu. „Veru sme nečakali, že potraviny nám privezie traktor. Dajú nám to až k dverám, aspoň netreba nikam chodiť a nie je tu chaos. Minule v televízii ukazovali, ako sa ľudia v Prešove k potravinám ani len nedostali,“ povedala dôchodkyňa Irena Dlugošová.
Rozvážať treba aj po lazoch
Hraničná obec Mníšek nemá ani sedemsto obyvateľov. Má však viac odľahlých osád a ľudia tu bývajú po lazoch. „Neviem si predstaviť, aby si 80-ročný človek odnášal štyridsať kilogramov v taškách. Nie každému totiž má kto tovar odniesť, navyše mladí sú v práci,“ povedal P. Žemba.
Rozvoz tovaru vykonal ešte ako bývalý družstevník typicky na obecnom traktore. Navštíviť bolo treba vyše osemdesiat ľudí. „Po práci ostali nejakí chlapi a ženy a pomohli zabezpečiť distribúciu.“
Starosta: Je to práca navyše
Podľa P. Žembu rozvoz či zabezpečenie dodávky potravín znamená pre obce prácu navyše. „Treba obvolávať sklady potravinovej banky po celom Slovensku, pričom všetky sú prázdne. Potom musíte čakať podľa poradovníka. Obec musí tovar ručne naložiť, priviezť, vyložiť, distribuovať a navyše aj nafta niečo stojí. Pre nás je to pridaná hodnota, nikto to nevidí,“ povedal.
Ako dodal, nápad potravinovej pomoci nebol od kompetentných dotiahnutý. „Myslím si, že keď sa išlo do tohto projektu, nikto si dobre nespočítal, koľko máme ľudí odkázaných na potravinovú pomoc,“ poznamenal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš