ť rokov.
POPRAD. Východná Európa je združenie hercov, ktorí sa snažia dať do divadla všetko. Založili ho v roku 2001. Za desať rokov sa v súbore vystriedalo približne päťdesiat hercov. Väčšinou sú to mladí študenti a v posledných rokoch medzi seba prijali aj staršie ročníky.
Od psychologických hier ku komédii
Hrávajú svoje vlastné autorské hry, ale aj hry, ktoré už niekto predtým napísal. „Najprv sme sa orientovali na ťažšie žánre ako napríklad psychologické hry, neskôr sme začali hrávať viac komediálne ladené žánre,“ povedal režisér združenia Marek Duda.
Marián Rychnavský, ktorý je súčasťou Východnej Európy deväť rokov, objasnil zámer tohto združenia. „Chceme povedať cez prizmu divadelného jazyka určité pravdy, skutočnosti, javy, ktoré by človek za bežných okolností inak vnímal,“ zdôraznil.
Režisér má na skúškach neurózy
„Život v divadle je niekedy ťažký, niekedy krásny, ale sú tu všetko úžasní ľudia, a keby som ich nemal rád, určite to nerobím,“ povedal režisér Marek, ktorý si pri príležitosti ich výročia zaspomínal aj na krušné chvíle, ktoré členovia súboru úspešne prekonali. „Dlho sme nemali režiséra. Počas posledných rokov sme si ho medzi sebou našli a bohužiaľ, som to ja. Vravím bohužiaľ nie preto, že by som z toho nemal radosť, ale mávam na skúškach neurózy a záchvaty zodpovednosti,“ dodal s úsmevom.
Ľudia vraj skrývajú emócie, herci naopak
Podľa neho sa väčšina ľudí v dnešnej dobe skrýva a málokedy je na nich vidieť emócie. Niektorí sa za ne hanbia a nedokážu svoje pocity dávať najavo. Im sa to darí prostredníctvom divadla a aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa rozhodli hrať emocionálne divadlo. „Najkrajšie na divadle je to, keď herec dokáže svoj emocionálny stav preniesť na diváka a ten sa za neho bojí, súcití s ním, miluje ho a zároveň nenávidí,“ vysvetlil Marek.
Splní sa im sen?
Andy Warhol a bodka. Takto sa volá ich nová hra, s ktorou majú veľké plány. V najbližšom čase hru predvedú práve na jeho výstave. Radi by sa tiež zapojili do programu Andyho Warhola. Tak by sa im mohlo podariť vystúpiť s touto hrou aj v Amerike. „Chceli by sme si dať taký darček k tomuto výročiu. Považujeme odkaz Andyho Warhola za niečo, čo by sme si mali neustále v dnešnom svete pripomínať,“ dodal režisér.
Loci hral Lenina
Najzaujímavejšiu postavu si zahral spoluzakladateľ združenia Marián Rychnavský, medzi divadelníkmi známy ako Loci, ktorý stvárňoval Vladimíra Iľjiča Lenina. „Zhostil som sa tejto úlohy najlepšie, ako som vedel. V hereckom ponímaní každá postava niečo tomu hercovi prinesie, samozrejme aj divákovi, a je len na hercovej zdatnosti a šikovnosti, ako sa mu podarí tento okamih preniesť na diváka. Mnoho ľudí, mnoho chutí. Pre niekoho som možno bol taký nezvyčajný Lenin na východe,“ uzavrel herec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš