SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Možnosť vyplácať vybraným klientom dávky v hmotnej núdzi aj priamo na ich účty v bankách priniesla novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi od 1. júla tohto roka.
Štyridsiatnik Roman Grega pred pár mesiacmi prišiel o prácu. Peniaze mu v súčasnosti vyplácajú na pošte. „Účet v banke mám zriadený už niekoľko rokov. Ak by mi peniaze prichádzali naň, privítal by som to. Je to oveľa jednoduchšie, ako chodiť na poštu, keďže to mám do mesta ďalej. Na sídlisku máme bankomat, takže peniaze by som si mohol vyberať tam,“ zamyslel sa.
Vyplácanie na účty zvažujú
„Vyplácanie na účty sa už realizuje. Našou snahou je, aby sa dávky vyplácali takýmto spôsobom čo najväčšiemu počtu klientov. Samozrejme, u niektorých to nie je možné,“ uviedol riaditeľ úradu práce v Spišskej Novej Vsi Peter Popadič.
V októbri ich úrad práce vyplatil dávky v hmotnej núdzi a príspevok k dávke na účty len v 64 prípadoch.
Podľa riaditeľky odboru sociálnych vecí a rodiny Ruženy Vantrobovej požiadavky klientov o vyplácanie na účty individuálne zvažujú: „Prehodnocujeme každý prípad. Úrad musí postupovať výhradne v záujme zabránenia neoprávneného poskytovania dávky a príspevkov. Nie je teda možné vyplácať tieto dávky na účty všetkým klientom.“
Rizikové vyplácanie
Najvhodnejšími klientmi pre vyplácanie dávky v hmotnej núdzi na účty sú podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny poberatelia dôchodkov, aktivačného príspevku, rodičovského príspevku či občania so zdravotným postihnutím.
„U ostatných poberateľov by mohlo byť vyplácanie dávky v hmotnej núdzi rizikové, pretože by sa mohli dávky vyplácať neoprávnene, ak by sa napríklad klient zamestnal, odsťahoval, odišiel do zahraničia a úrad práce by o tejto zmene neinformoval,“ uviedla hovorkyňa ústredia Andrea Hajdúchová.
Nemajú záujem ani účty
„Zamestnanci oddelenia pomoci v hmotnej núdzi priebežne informujú vybraných klientov o možnosti výplaty dávky a príspevkov k dávke iným spôsobom, ako poštou. Niektorí oslovení klienti nemajú záujem o výplatu dávky a príspevkov na bankový účet, pretože ho nemajú zriadený, chcú sa vyhnúť bankovým poplatkom a niektorí aj preto, že v obciach nie sú zriadené bankomaty a podobne,“ doplnila R. Vantrobová.
Rezort chce takto šetriť
Vyplácaním dávok na účty chce rezort práce ušetriť. „Do konca roka úrady práce počítajú s výplatou dávok v hmotnej núdzi na účty u takmer 15-tisíc klientov,“ uviedla hovorkyňa ústredia.
V tomto roku by podľa nej mohla byť úspora na poštovnom asi 20–tisíc eur. V súčasnosti realizujú úrady práce v súvislosti s dávkami v hmotnej núdzi asi 2,38 milióna platieb ročne. Za jednu zásielku platí rezort práce Slovenskej pošte 0,633 eura. Ročné náklady na zasielanie dávok v hmotnej núdzi občanom poštou tak predstavujú vyše 1,5 milióna eur.
FAKTY
Peniaze na účet dostáva zatiaľ len mizivé percento
Ako uviedol hovorca krajského úradu práce v Prešove Peter Németh, prvé peniaze išli na účty klientom už v septembri:„Za uvedený mesiac úrad práce evidoval 5 758 poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Z týchto vyplatil na účty klientov dávky a príspevky v hmotnej núdzi v 61 prípadoch.“ Ako upresnil, spôsob poskytovania dávky a príspevkov určí úrad. „Občan si nemôže svojvoľne meniť spôsob výplaty v hmotnej núdzi. Úrad práce v zmysle usmernenia ústredia kontaktuje ľudí, ktorým by mohla byť poskytovaná dávka v hmotnej núdzi na účet. Zároveň dbá na to, aby nedošlo k výplate dávky na účet rizikovým poberateľom,“ dodal hovorca.
Krajský úrad práce v Košiciach k 10. októbru evidoval 16 199 poberateľov dávky v hmotnej núdzi. „Z uvedeného počtu sú dávky vyplácané priamo na účty 555 poberateľom,“ upresnila Jana Liptáková z košického ÚP.
Sumárne za Košický a Prešovský kraj dostáva teda dávny na účet len 2,8 percenta oprávnených poberateľov.
Vyplácanie dávok blokuje pošty aj pod Tatrami
Kvôli vyplácaniu sociálnych dávok sa tvoria na poštách dlhočizné rady. Je to tak aj vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok). Nepriechodnosť pošty by mohlo vyriešiť posielanie peňazí na účet, ale napríklad aj komunitné centrum. Peniažky by tak rozdávali priamo v osade.
VEĽKÁ LOMNICA. Zvonec na vyplácanie sociálnych dávok zazvonil a do dediny sa okolo pol deviatej nahrnuli davy nedočkavých osadníkov. „Čakám tu už asi tri hodiny,“ posťažovala sa nám Beáta Polhošová.
„Som tu od pol deviatej do pol dvanástej. Zrána som vymrzla. Musím to však vydržať. Konečne môžem ísť kúpiť deťom jedlo. Plačú,“ pridala sa Margita Čonková.
Otočili sa na päte
Niektorí ľudia sa na pošte otočili na podpätku, keď zbadali davy osadníkov. „Nemám chuť tu čakať. Toto nie je normálne,“ vyhlásil Peter Augustín zo Starej Ľubovne.
Jeho kamarát Ondrej Tirpák povedal, že počas vyplácania dávok sa ani neoplatí ísť na poštu: „Ráno sa okolo nej nedá ani autom prejsť. Je to katastrofa.“
Martina Zachareková si prišla vyzdvihnúť prídavky: „Ja tam vojdem bez problémov.“
Hromadia sa pred poštou
Starosta Veľkej Lomnice Peter Duda (nez.) vysvetlil, že problém dvojdňového upchatia pošty sa už snažili vyriešiť. Neprinieslo to však svoje ovocie: „Podľa abecedy rozdajú lístky a ľudí volajú do vnútra. Nezabráni to však tomu, že sa ľudia zhomažďujú pred poštou. Navzájom sa tam čakajú.“
Podľa Dudu je osadníkov ťažké organizovať: „Sú nedočkaví za peniazmi, a preto priestor pred poštou blokujú.“
Situáciu chcú zlepšiť komunitným centrom
Starosta tvrdí, že pomôcť by mohla rekonštrukcia komunitného centra v osade: „Chceme zabezpečiť, aby sa v spolupráci so slovenskou poštou, obecnou políciou a esbéeskou dávky potom vyplácali priamo v kolónii. Vidím v horizonte dvoch rokov.“
mel
Aj zemplínske pošty praskajú vo švíkoch
Počas vyplácania dávok zažívajú nápor aj pošty v zemplínskom regióne.
HUMENNÉ/MICHALOVCE. Poštu v centre Humenného štyri dni v mesiaci obliehajú najmä nezamestnaní z osady Podskalka.
Pešia zóna bola hore nohami
„Istý čas vyplácali na tejto pošte podpory z bočného okienka. Celá pešia zóna bola hore nohami. Bili sa tu, kričali po sebe, aj policajtov ľudia volali. Teraz, keď ich vyplácajú vnútri, nerobia také haló na celé mesto,“ povedal dôchodca Ján Rumňák.
„Mne sa zdá, že istý čas im podpory vozila pošta autom aj na Podskalku. Mohli v tom pokračovať,“ dodal Anton Palinčák.
Najhorší je druhý deň
„Keď sam prišla na poštu, bola tam asi celá osada. Dnu bol smrad, nebolo počuť ani vlastného slova. S jedným papierom prišlo ku okienku desať ľudí. Druhý deň vyplácania je najhorší. Zvíťazili, ja som šla na druhú pobočku,“ povedala Monika Kočáková.
„Nevadia mi,“ povedal Ladislav Kocik.
„Ani mne. Prídem si len po dôchodok, nezdržiavam sa tu,“ prodal sa Ján Bačovčin.
„Som na materskej. Potrebujem poslať listy. Ani mi nenapadne nechať teraz vonku syna v kočiariku. Vzala som ho dnu. Teraz som nervózna, lebo sa bojím, že vzduch je nezdravý a chytí tu nejaký vírus,“ šomrala Eva Gaľová.
Helena: My nekričíme
„Som z Podskalky. Prišiel som si po dôchodok. Mám aj účet v banke, mohli by mi ho tam posielať. Ale na čo? Aj tak musím prísť na poštu vyplatiť šeky,“ povedal Bartolomej Luco.
„Prišla som po podporu, hneď si idem zo záložne vybrať mobil. Potom kúpim deťom čižmy aj vetrovky. Že niekomu prekážame? Nevadí mi chodiť do mesta, sú tu obchody. Možno im nevoňajú naše šaty. Ale my kúrime v piecke, všetko cítiť od dymu. A nekričíme, len sme naučení tak nahlas hovoriť, “ vysvetlila Helena z osady.
Peniaze na účet? Bol by pokoj
„Stál som v rade pri okienku. Dopredu sa natlačili ľudia z Podskalky. Vadí mi ich drzé správanie a krik. Privítal by som, keby im štát zriadil účty a posielal im takto podpory,“ zamyslel sa Humenčan Jozef Pohl.
„Mne sa nepáči, že všetci, čo stoja pred poštou, fajčia. Vetrovka aj vlasy mi smrdia od dymu. Na zemi sú pľuvance aj ohorky. Podpory by im mohli vyplácať v osade,“ povedala Mária Mikulová.
Podobná situácia je aj v Michalovciach
Aj michalovská pošta je v čase vyplácania dávok stále plná.
„Sú tu neskutočné rady a nedá sa tu ani dýchať,“ povedal Marián Tatár.
Jana Sakalyová vyzýva kompetentných, aby s tým niečo začali robiť.
Starší pán, ktorý nechcel byť menovaný, si na pošte preberá dávku každý mesiac: O posielaní peňazí na účet už počul, no jemu by to nevyhovovalo. „Nemám peniaze na poplatky banke. Ani bankomat v blízkosti bydliska nemám.“
kor, ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš