POPRAD. Od vzniku bilingválnej sekcie Spojenej školy Dominika Tatarku uplynulo dvadsať rokov a prešla mnohými zásadnými zmenami. „Poprad je jedno z mála miest v Európe, ktoré nie je hlavné a kde je tento projekt úspešný. Začínali sme so sedemdesiatimi dvoma žiakmi v štyroch triedach a dnes máme štyridsať moderných učební a viac ako 350 žiakov v štrnástich triedach,“ rozhovoril sa riaditeľ školy Dušan Nebus.
Bilingválka sa sťahovala doteraz šesťkrát a podľa Nebusa to bolo nevyhnutné. „Najskôr sa našli len nejaké priestory, aby sme mohli vôbec fungovať, potom sme vystriedali niekoľko školských priestorov, kasárne a nakoniec sme našli domov v Základnej škole na Ulici mládeže. Tu sa z nej stala spojená škola,“ povedal. Jeho snom je urobiť z tohto zariadenia modernú školu dvadsiateho prvého storočia.
Dvojdňové oslavy
Podobné predstavy má aj riaditeľova zástupkyňa Mária Vojtaššáková. „Po dvadsiatich rokoch môžeme konštatovať, že ideme správnou cestou. Stretávame sa s inou formou vzdelávania a to nás obohacuje,“ zdôraznila. Prezradila aj program osláv okrúhleho výročia. „Jubileum sme rozdelili do dvoch dní. Vo štvrtok to bol deň otvorených dverí s ukážkami vyučovacích hodín a na druhý deň slávnostná akadémia za účasti významných hostí,“ dodala.
Veľvyslanec školu chváli
Medzi pozvanými nechýbal veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Axel Hartmann. „Takýchto škôl existuje v Európe asi 150, na Slovensku sú dve a jedinečná je práve tá pod Tatrami. Po nemecky sa kedysi v okolí Popradu hovorilo a my sa snažíme, aby si svoju históriu, ale aj budúcnosť tento jazyk zachoval,“ povedal veľvyslanec. Doplnil ho vedúci bilingválnej sekcie Paul Schlechtriemen. „Slovenčina je veľmi pekný jazyk, no my sme radi, že naši absolventi ovládajú aj nemčinu. Potvrdilo sa, že tí, čo tu študovali, nemali problém uplatniť sa na vysokých školách v zahraničí a tiež v ďalšom živote,“ uviedol.
Príležitosť pre nových
Škola prostredníctvom dňa otvorených dverí lanári nových študentov. Adeptom sa návšteva hodín páčila. „Boli sme na angličtine a fyzike. Ukazovali nám tam všelijaké pokusy, takže to bolo veľmi zaujímavé,“ povedala Ľuboslava Stavná.
Olivera Pitoňáka ukážky presvedčili ešte viac. „Dá sa odtiaľ dostať do dobrých škôl aj v zahraničí. Aj keď sa viac zaujímam o angličtinu, napriek tomu by som chcel ísť na toto nemecké gymnázium,“ prezradil Oliver.
Starší študenti nemčinu odporúčajú
Žiakov sprevádzali po chodbách a triedach ich starší kolegovia. „Možno ich to vystraší, ale ja si myslím, že skôr priláka. V posledných rokoch sa to osvedčilo,“ povedala študentka Petra Kuchárová. Bilingválku odporúča aj Jakub Hlinka. „Na slovenských predmetoch preberáme hlavne fakty, na nemeckých hodinách riešime problémy z viacerých uhlov pohľadu. Diskutujeme o tom, robíme projekty a ideme do hĺbky,“ dodal študent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš