Deaflympiáda, ktorá znamenala pre Slovensko celosvetovú hanbu, postihla aj Levoču. Vedenie mesta aj poslanci naleteli podvodníkom. Dnes majú zo štadióna ruinu. Na zastupiteľstve odznelo, že by ho chceli dokončiť a sprevádzkovať dve stavebné firmy (so sídlom v Trnave a v Bratislave).
LEVOČA. Mesto s firmami rokuje. Ako uviedol primátor Milan Majerský (KDH), uprednostnia toho, kto ponúkne výhodnejšie podmienky. Štadión teda bude pravdepodobne v prevádzke, mesto však o časť majetku možno príde. Investorovi by ho museli predať za symbolickú sumu alebo dať do prenájmu. V rozpočte totiž nie sú peniaze na to, aby za stavebné práce mesto zaplatilo.
Čo je lepšie?
„Mesto môže zmluvou s investorom len získať, pretože my peniaze na dokončenie nemáme, z eurofondov nepredpokladám možnosť čerpania. Investor nemá záujem o pozemok, ani budovu kocky a ostatné, chce len ľadovú plochu do nájmu, na ktorej postaví svoju halu, prevádzkovateľnú ako zimný štadión počas deviatich mesiacov. Mesto tak odbremení aj od starostlivosti o prevádzku a správu,“ povedal primátor. Určite by do prípadnej zmluvy zakomponovali klauzulu, že štadión musí prevádzkovateľ poskytnúť pre verejnosť. „Aby aspoň trikrát do týždňa bola plocha využívaná na verejné korčuľovanie a aby štadión mohli navštevovať školy,“ upresnil primátor.
Skromnejšia verzia
V minulosti mesto vykazovalo ročné náklady na prevádzku štadióna vo výške 50-tisíc eur. Takéto peniaze sú ochotní investovať do objektu aj teraz. V časoch, keď levočský štadión mal slúžiť ako jedno zo stredísk deaflympiády, bol na svete veľkolepý plán premeniť objekt na modernú multifukčnú halu za osem miliónov eur. Kapacita by bola pre 3-tisíc ľudí, mali tam byť reštaurácie, centrum pre lekársku službu, upravilo by sa okolie za ďalšie dva milióny. Peniaze mal investovať Medzinárodný deaflympijský výbor.
M. Majerský uviedol, že prípadný záujemca by sprevádzkoval objekt v oveľa skromnejšej forme: „Išlo by o investíciu vo výške 4,5 milióna eur, kapacita by bola dvesto miest.“
Sú zajedno
Koalícia aj opozícia je zatiaľ zajedno. Ľubomír Komara (Smer–SD) tvrdí, že objekt je nutné sprevádzkovať aj kvôli futbalu: „V tesnom susedstve štadióna je futbalové ihrisko. Mesto hrá štvrtú ligu, ak sa nepohneme so štadiónom, hrozí, že nám zanikne futbal. Mám aj obavy, že do ruiny sa postupne budú sťahovať bezdomovci.“
Podobný názor má aj Anton Drahomirecký (OKS): „Som za dokončenie štadióna, ale nie podľa pôvodného plánu. Taký kolos by bol režijne pre mesto neúnosný.“
Vyčkávajú
Aj Levočania by boli radi, keby štadión už konečne slúžil verejnosti. Vysokoškolák Lukáš Kotrády sa tam chodil korčuľovať: „S kamarátmi sme tu hrávali hokej, preto dúfam, že ruinu dajú čím skôr do poriadku.“
„Pravidelne sme tu hrávali hokej, som sklamaný zo súčasného stavu,“ dodal Levočan Pavol Labuda.
Genéza
Spackaná deaflympiáda a štadióny
január 2005 - na kongrese International Committee of Sports for the Deaf (ICSD) v austrálskom Melbourne rozhodli, že zimné takzvané tiché hry sa uskutočnia na Slovensku. Ako usporiadateľské mesto vybrali Vysoké Tatry.
rok 2007 - prezident Slovenského deaflympijského výboru (SDV) Jaromír Ruda (ktorý je dnes už kvôli tejto kauze za mrežami) odovzdal slávnostne zástavu deaflympijských hier primátorovi mesta Vysoké Tatry Jánovi Mokošovi (nez.).
september 2009 - mestu Levoča ponúkli účasť na usporiadaní 17. Zimných deaflympijských hier (ZDH) 2011. Ponuka sa týkala aj rekonštrukcie zimného štadióna.
december 2009 - mesto Levoča oficiálne zaradili medzi usporiadateľské mestá 17. ZDH.
16. marec 2010 - mesto Levoča podpísalo zmluvu o spolupráci. Týkala sa aj rekonštrukcie zimného štadióna.
apríl 2010 - začali sa asanačné práce na zimnom štadióne.
máj 2010 - na základe rozhodnutia ICDS dostalo SDV červenú kartu na usporiadanie ZDH.
júl 2010 - po návšteve komisárov ICDS bola červená karta odobratá.
13. 8. 2010 - stavebné práce na rekonštrukcii štadiónov zastavili.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš