POPRAD. Štátne lesy Tatranského národného parku s predkladanými návrhmi zonácie Tatranského národného parku nesúhlasia, povedal v reakcii na rokovanie so zástupcami rezortu životného prostredia v Tatranskej Lomnici riaditeľ Štátnych lesov TANAP Peter Líška.
Ochranári na stretnutí predstavili podľa Líšku najnovšie rozpracované návrhy zonácie pripravované vybranými vedeckými pracovníkmi.
Predkladané návrhy zonácie údajne vychádzajú z nového návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny, avšak nový návrh zákona nebol doposiaľ zverejnený.
Pritom práve nový zákon o ochrane prírody a krajiny je podľa lesníkov základným predpokladom pre doriešenie zonácie TANAP a ostatných veľkoplošných chránených území pri zohľadnení a rešpektovaní vlastníckych práv.
Najprísnejšia ochrana sa má rozšíriť
Nový zákon by mal vytvoriť základné právne rámce pre zaraďovanie konkrétnych území do jednotlivých zón, pričom sa majú zohľadňovať ich prírodoochranné hodnoty, stav ochrany a stav predmetu ochrany.
Aj to sú dôvody, prečo Štátne lesy TANAP s predloženými návrhmi zonácie nesúhlasia. Najnovšie rozpracované návrhy zonácie TANAP rátajú podľa Líšku s pridaním ďalších rozsiahlych území do budúcej najprísnejšej A zóny.
Súčasťou bezzásahového územia by sa stali ďalšie tisícky hektárov v Tichej, Kôprovej, Bielovodskej, Javorovej doline, Bobroveckej a Roháčskej doline.
Podľa lesníkov práve v oravskej časti národného parku sa im aj vďaka malému rozsahu bezzásahových území a v súčasnosti vykonávaným ochranným opatreniam darí chrániť ešte stále zelený les pred podkôrnym hmyzom.
Podľa Petra Líšku „uzatvoriť tak rozsiahle plochy dnes zelených lesov do bezzásahovej zóny by znamenalo ich zánik. A nielen to. Lykožrútom zničené lesné porasty by v oblasti Oravíc vážne ohrozili zdroj pitnej vody pre celú Oravu. Trváme na tom, aby rezort životného prostredia od svojho zámeru rozšíriť bezzásahové územia v Roháčoch, v Tichej a Kôprovej doline, ako aj v Bielovodskej a Javorovej doline upustilo.“
Podľa lesníkov sú bezzásahové zóny dostatočné
Snahu ochranárov o presadenie rozsiahlej A zóny v TANAP, a najmä v Roháčoch, vnímajú lesníci ako priznanie si viny ochranárov za to, čo sa stalo v centrálnej časti Tatranského národného parku.
Zároveň to má byť „snaha zlikvidovať posledný dôkaz toho, že keď sa vykonávajú aktívne ochranné opatrenia, dokážeme les pred lykožrútom ochrániť. Zásadne nesúhlasíme s takýmito návrhmi zonácie a rozširovaním už aj tak veľkých bezzásahových zón,“ povedal Líška.
Bezzásahovosť presadzovaná ochranou prírody bez zohľadnenia stavu lesov na území Tatranského národného parku po vetrovej kalamite podľa lesníkov spôsobila, že zdravé lesy sa v priebehu siedmich rokov zmenili na holiny či suchý stojaci les.
„Sú tak viditeľným kontrastom lesom v Roháčoch, v ktorých lesníci ochranné opatrenia proti pôsobeniu škodlivých činiteľov v lesoch doposiaľ môžu vykonávať. Lesy v bezzásahových územiach sa úplne rozpadli alebo k tomu nezvratne spejú. Veľkosťou úmyselne intenzívne poškodených horských lesov lykožrútom z dôvodu ochrany prírody je Slovensko už teraz európskou jednotkou,“ dodal Peter Líška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš