VYSOKÉ TATRY. Situácia s medveďmi v Tatrách je podľa primátora Jána Mokoša (nez.) veľmi vážna. „Hlavnou príčinou je premnoženie medveďa a to musíme začať okamžite riešiť,“ povedal na včerajšej tlačovke.
Riešenie vidí v sčítaní a regulácii stavu medvedej zveri. „Treba spojiť hlavy a skúsenosti aj s mimovládnymi organizáciami a začať konať, ni len o probléme hovoriť,“ uviedol Mokoš.
Medializované správy o tom, že hlavnou príčinou sú kontajnery nepoprel, ale ani nevyvrátil. „Kedysi boli kontajnery v horšom stave a medveď sem tak často nechodil. Teraz sú kontajnery istené a chodí ich oveľa viac,“ odpovedal.
Zároveň nás uistil, že ani zabezpečenie odpadových staničiek oceľovou konštrukciou problém nevyrieši. „Garantujem vám, že aj k týmto kontajnerom budú medvede chodiť tak či tak,“ dodal.
Odpad nie je problém
Peter Novák z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách nevníma systém odpadového hospodárstva ako vážnu príčinu výskytu medveďa. „Systém funguje už niekoľko desaťročí a nikdy tu takýto problém nebol. Potvrdili to aj obyvatelia. Problém nastal zhruba rok po kalamite a naberá na intenzite,“ zdôraznil Novák.
Ten sa stretol s touto šelmou len nedávno. „Zhruba pred mesiacom sme pri obchádzke lokality v Tatranskej Lomnici narazili na medvedicu so štyrmi mláďatami priamo pri bytových domoch,“ zaspomínal si.
Sťažnosti sa kopia
Obyvatelia osád vo Vysokých Tatrách volajú na poplach, názory sa však líšia. Najväčší výskyt medveďa je podľa štatistík v oblasti Tatranskej Lomnice. „Tento rok sme ich spozorovali dvakrát. Naposledy len nedávno. Pred domom bola vyvrátená lampa. Keď som zistila, že podobnú skúsenosť má aj švagriná, začala som sa báť vychádzať večer von,“ zdôverila sa Darina Sálusová.
Lomničan Tomáš si myslí, že medveď patrí do Tatier a riešiť treba najskôr naše problémy. „Kým sa nezabezpečia všetky kontajnery a nevyrieši táto situácia, je podľa mňa nezmysel zaoberať sa odstrelom medveďa,“ dodal.
Sťažnosti ľudí sa na magistráte množia. „Za posledný rok sme riešili od občanov dve petície, ktoré boli odoslané na Ministerstvo životného prostredia a tiež šesť oficiálnych sťažností na pohyb medveďa,“ spočítal náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej.
Kritické sú podľa neho najmä večerné hodiny od osemnástej. „Podľa štatistík od roku 2008 je v tomto roku stretov medveďa s človekom najviac,“ uzavrel Kolodzej.
REAKCIA MINISTRA
Na tlačovú konferenciu v Tatrách zareagovalo Ministerstvo životného prostredia SR ešte v ten istý deň. Riešení by podľa ministra Józsefa Nagya mohlo byť hneď niekoľko, no nebráni sa ani regulačnému a ochrannému odstrelu. „V TANAP–e bolo vydaných šesť povolení na ochranný odstrel, to znamená na konkrétneho medveďa, ktorý tam pravidelne chodieva. Nemáme problém vydať povolenie na ochranný odstrel, treba však možno posúriť Štátne lesy, alebo miestny lesný úrad,“ povedal a vysvetlil, že ak o odstrel požiada obec, súkromná osoba či poľovné združenie, rezort vie povolenie vydať do 24 hodín.
Odstrel však môžu vykonať Štátne lesy TANAP–u na základe povolenia lesného úradu, ktorý podľa Nagya má „menšiu vôľu v tejto veci“. „Problém je, že niektoré občianske združenia sú z princípu proti regulačnému odstrelu a rôznymi legislatívnymi nástrojmi odďaľujú vydanie povolenia,“ konštatoval na včerajšom brífingu.
Odhady populácie medveďov sú veľmi rozdielne, preto by ich chcel Nagy spočítať.
SITA, mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš