STRATENÁ. V Slovenskom raji prichádza na svet novinka. Ide o prvý chodník, ktorý budú môcť využívať telesne postihnutí ľudia. Na tento účel išlo 3-tisíc eur.
„Je to trasa dlhá 1 100 metrov. Na chodníku je asfaltový povrch a nie je tu žiadne prevýšenie,“ upresnil autor myšlienky Vladimír Mucha.
Nadšenci osadili náučné tabule v takej výške, aby ich mohol bez problémov využívať aj milovník prírody na invalidnom vozíku. „Ide o desať náučných panelov. Výnimočné sú tým, že sú osadené priamo do skaly,“ dodal V. Mucha.
Náučný chodník otvoria v piatok. S cieľom prilákať sem turistov informácie zverejňujú aj na internete.
„V tejto časti národného parku je úchvatná scenéria. Preto odporúčam prísť sem. Rokujeme s políciou, aby na blízkej ceste bola nižšia prikázaná rýchlosť pre motorové vozidlá. Chceme docieliť, aby v blízkosti parkoviska vyznačili aj priechod pre chodcov,“ upresnil V. Mucha.
Zasypala ho lavína, pol roka bol na vozíčku
Dezider Hudák pôsobí v Slovenskom raji ako profesionálny záchranca. Paradoxne aj on sa ocitol na pol roka na invalidnom vozíku. Pri práci ho zasypala lavína.
Silou vlastnej vôle, ale aj vďaka medicíne, je dnes opäť na nohách a pracuje. Hovorí, že ten polrok bol najdlhší čas v jeho živote. Nemohol ísť do Slovenského raja, ktorý je pre neho srdcovou záležitosťou.
„Nedá sa slovami opísať, aký je to pocit, keď sa v produktívnom veku ocitnete na vozíku. Ako vozičkár som sa dostal len na parkovisko na Čingove, inak som bol odkázaný na pomoc kamarátov. Verím, že hendikepovaní ľudia veľmi ocenia náučný chodník v Stratenskej tiesňave. Je to nádherná časť Slovenského raja, škoda, že tam už nie je skalná brána,“ povedal nám D. Hudák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš