Dvadsať percent pochádza z Košického kraja a osemnásť z Prešovského.
SPIŠ. Ako uviedla výskumníčka Martina Sekulová, počet opatrovateliek stúpa. Podľa štatistického úradu ku koncu roka 2008 pracovalo v tejto sfére 6 588 slovenských žien. Ku koncu roka 2009 to bolo 13 525 slovenských opatrovateliek.
„Najviac žien, ktoré tam pracujú, je vo veku od 50 do 54 rokov, je to až 22 percent z celkového počtu,“ uviedla M. Sekulová.
Minimálne šiesti muži z východu
Stúpajúca nezamestnanosť a finančná kríza však núti takto zamestnať sa aj mužov. Príkladom toho je manžel pani Denisy zo Spiša. Porozprávala nám síce svoj príbeh, požiadala nás však o anonymitu.
To, že manžel bol nútený z ekonomických dôvodov zamestnať sa ako opatrovateľ 86-ročnej panej z Linzu veľmi v okolí neroztrubujú kvôli spoločenskej prestíži.
„Manžel má stredoškolské vzdelanie, stále pracoval ako THP. Prišiel však o prácu, ako veľa východniarov. Hľadali sme nové zamestnanie, kde sa len dalo. Nakoniec sme prišli na tento nápad. Manžel absolvoval opatrovateľský kurz a hneď sa aj zamestnal. Domáci si žiadali vyslovene muža, pretože dôchodkyňa je už odkázaná na invalidný vozík. Manžel sa v opatrovaní strieda s pánom z okolia Bratislavy. Nie je touto prácou nadšený, ale na druhej strane sa ani nesťažuje. Máme dve deti, byt, auto. Pracujem dlhé roky ako administratívna sila, ja našťastie prácu mám,“ porozprávala nám 38-ročná Spišiačka.
Podľa jej skúseností iba z východu republiky v Rakúsku pracujú šiesti muži ako opatrovatelia.
Niekde chýbajú dôstojné podmienky
Ako vyplynulo z výskumu Inštitútu pre verejné otázky, slovenské opatrovateľky to nemajú vždy u našich susedov na ružiach ustlané. Jednak je to prístup sprostredkovateľských agentúr, ktorý sa dá nazvať svojvoľným.
„Nestarajú sa napríklad dostatočne o pracovné podmienky opatrovateliek, neoverujú si informácie o rodinách, v prípade problémov nereagujú adekvátne, žiadajú netrasparentné poplatky za sprostredkovanie,“ opísala M. Sekulová.
K pálčivým problémom patria aj podmienky v rakúskych domácnostiach. „Často chýbajú dôstojné podmienky, ako napríklad vlastná vykurovaná izba. Veľa rodín očakáva 24–hodinovú pracovnú dobu. Problémom býva aj otázka stravy. Opatrovateľky sa stretávajú s veľmi obmedzenými prostriedkami na stravu pre nich a opatrovanú osobu. Stáva sa, že práca opatrovateliek je zneužívaná. Rodiny od nich chcú starostlivosť o všetkých členov domácnosti či prácu v hospodárstve a v záhrade. Diskutabilné je aj vyjednávanie odmeny za deň. Pri prepočítaní pracovnej pohotovosti počas dňa je evidentné, že odmena za prácu opatrovateľky je hlboko pod minimálnou hodinovou mzdou v Rakúsku. Chýbajú aj pravidlá navyšovania dennej odmeny v prípade zhoršenia stavu pacienta,“ vymenovala najčastejšie problémy M. Sekulová.
V Rakúsku pracuje jedenásť rokov
Ako ďalej uviedla, chybou je, že pracovníci v domácnostiach sú vylúčení z legislatívy práce. „Je tomu tak nielen v Rakúsku,“ upresnila M. Sekulová. „Je nutné, aby boli jasne zadefinované práva a povinnosti na všetkých troch stranách – čo sa týka agentúr, opatrovateľov a opatrovateliek ako aj rodín, a to vrátane sankcií za ich nedodržiavanie,“ dodala M. Sekulová.
Výskum podporila rakúska nadácia s cieľom vyvolať verejnú diskusiu na túto tému. Ani rakúska ani slovenská strana totiž zatiaľ nerieši spomínané problémy. Aktivity sa vyvíjajú len na medzinárodnej úrovni, v USA už existujú odbory, ktoré bránia záujmy pracujúcich v domácnostiach.
Sekulová v rámci výskumu spolupracovala aj so slovenskými opatrovateľkami. Stretla aj respondentku, ktorá v Rakúsku pracuje už jedenásť rokov.
Mzda opatrovateliek je priemerne 50 až 75 eur na deň, v tom nie sú vždy zarátané náklady súvisiace s odvodmi a cestovným.
Rady
Ako sa nestať obeťou
Poriadne si preverte agentúru, ktorá vám sprostredkúva prácu.
Pýtajte sa známych, aké majú skúsenosti, oslovte aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, či neevidujú sťažnosti na vami vybranú agentúru.
Ak sú v zmluve nejasnosti, nepodpisujte ju, obráťte sa napríklad na právnika, aby vám poradil.
Pýtajte sa agentúry, za čo presne jej platíte, otestujete si tým ich serióznosť.
Je dobré, ak ovládate nemecký jazyk, aby ste sa lepšie orientovali v legislatíve v Rakúsku.
Nechajte svojim blízkym doma presnú adresu, kam cestujete do Rakúska.
V prípade bezprostredného ohrozenia vášho života a zdravia neváhajte kontaktovať rakúsku políciu. Sú povinní poskytnúť vám tlmočníka.
Je dobré, ak sa v Rakúsku zoznámite aj s inými opatrovateľkami alebo si nájdete známych, aby vám v prípade núdze mohli pomôcť.
Buďte k vašim zamestnávateľom slušná, ale aj asertívna. Nemajte strach trvať na serióznych pracovných podmienkach.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš