STARÁ ĽUBOVŇA. Kvôli vybavovaniu nájmu hrobových miest chodia obyvatelia na vzdialený nový cintorín. Miesto je podľa mnohých príliš ďaleko, a to najmä pre starších a osamelých ľudí. Má sa to zmeniť. Radnica chce miestnosť pre mestskú organizáciu VPS zriadiť v priestoroch budovy bývalého komunálu.
Ľuďom by to bolo pohodlnejšie
„Určite najmä pre starších by to bolo dobré. Nevládny a osamelý človek bez vozidla sa iba ťažko dostane na cintorín pešo. Navyše sa ani nevie zorientovať v tých papieroch a možno ani nevie, že napríklad jeho nebohý partner nemá zaplatené miesto. V meste by mu to iste vysvetlili, ubudlo by komplikácií,“ povedala nám Mária Dlugošová, ktorú sme stretli na novom cintoríne.
Správca: Na nový cintorín sa s bakuľkou vychádza ťažko
Nový pracovník VPS zo správy cintorínov Ján Greš priznáva, že vybavovanie agendy je pre menej mobilných zložitejšie. „Pre takých ľudí je to určite diaľka. Asi ťažko čakať, že tu vyjde babka s bakuľkou. Mesto chce miestnosť aj v centre,“ povedal.
Ako dodal, podobných prípadov je pomerne dosť. „Ak nám takíto ľudia zavolajú, sme ochotní za nimi aj zájsť. Napokon, takto to neraz aj robíme. Prenajímateľ nám dá peniaze, odnesieme ich do pokladnice VPS a vrátime sa s blokom a potvrdením. Všetko je to o vzájomnej dôvere. Mnohí ľudia ma však aj tak poznajú. Aj týmto spôsobom chceme využiť záujem ľudí o zaplatenie,“ prezradil nám J. Greš.
Primátor potvrdil budovu komunálu
O aktivite zriadenia miestnosti už dávnejšie informovala aj radnica. Mesto totiž od leta začalo opätovne s prevádzkou pohrebných služieb. „Vypovedali sme nájomnú zmluvu na jedny z priestorov, ktoré mal v komunále pán Duranka, a to práve preto, aby sme tam mali pracovníčku, ktorá by pracovala pre pohrebné služby,“ povedal primátor Michal Biganič (nez.). Naznačil, že v „komunále“ by sa tak dala vybaviť aj agenda týkajúca sa vysporiadania hrobových miest.
ZISTILI SME: Nezaplatené miesta a delenie na sektory
- Práve nedávny dušičkový čas pozostalým viac prinavráti myseľ k hrobom ich blízkych zosnulých. Môže sa stať, že v nejednom prípade našli na hrobe oznam o nezaplatení. Pred časom totiž nový pracovník VPS zo správy cintorínov označil takéto miesta upovedomujúcou nálepkou s kontaktnými údajmi.
- „Na novom cintoríne máme zaplatených asi 80 percent hrobových miest, na starom okolo šesťdesiat percent,“ poznamenal Ján Greš. Ako dodal, obidva cintoríny majú asi po tisíc hrobov.
- Od tohto roku sú cintoríny v Starej Ľubovni podelené aj na jednotlivé sektory. „Slúži to najmä kvôli orientácii, ľudia nám budú vedieť povedať, o ktorý hrob ide. Podľa sektorov sa však orientujú aj naši pracovníci,“ dodal správca cintorínov.
- Vysvetlil aj to, prečo sa na cintoríne nachádzajú označenia o predplatených hrobových miestach. „Je to preto, aby sme si zachovali prehľad, navyše tí ľudia ostávajú v anonymite. Kvôli predsudkom ostatní o nich nemusia vedieť,“ skonštatoval J. Greš. l V Starej Ľubovni sa na novom cintoríne takto nachádza asi päťdesiatka predplatených hrobových miest.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš