STARÁ ĽUBOVŇA. Misijný deň má v Starej Ľubovni svoju tradíciu. V októbri sa konal už osemnásty raz, svojou ponukou bol pestrý z viacerých pohľadov.
Žiaci prejavili svoju dobrotu a láskavosť
Podujatie sa začalo svätou omšou v kostole svätého Petra a Pavla. Celebrantom a zároveň hosťom celej akcie bol páter Michal Slivka. Stále vitálny 90-ročný verbista veľmi pútavo sprostredkoval žiakom svoje skúsenosti z pôsobenia v Indii, kde ako misionár strávil 40 rokov.
Fakt, že byť misionárom sa dá aj na mieste, na ktorom sa práve nachádzame, dokázali svojou dobrotou a láskavosťou žiaci, ktorí v priestoroch základnej školy pripravili misijný jarmok. V tradičnom predaji nechýbali hračky, sladkosti, zákusky i iné dobroty.
„Deti zo škôlky a žiaci prvého stupňa základnej školy ponúkali na predaj výrobky, ktoré zhotovili spolu so svojimi učiteľkami, sladkosti, ktoré im pomohli pripraviť rodičia. V triedach vyšších ročníkov, ktoré sa premenili na reštaurácie a kaviarne, sa návštevníci mohli ponúknuť kávou, čajom, palacinkami, koláčmi i bagetami,“ priblížila ponúkaný sortiment riaditeľka základnej školy Monika Maníková.
Medzi novinkami aj sokoliarstvo
V poradí 18. ročník priniesol aj niekoľko noviniek. Svoje miesto si okrem materiálnych tovarov našli i tóny živej hudby či netradičné umelecké predstavenia živých sôch. „Pribúdajú nové aktivity, žiaci sú tvoriví. Dokonca tento rok sa nám ponúkol náš absolvent, ktorý teraz navštevuje odbornú školu lesnícku v Prešove a v telocvični predvádza sokoliarske majstrovstvo,“ povedala riaditeľka základnej školy Maníková a dodala: „Tešíme sa, pretože deti sú veľmi aktívne a taktiež aj rodičia. Touto cestou by som chcela poďakovať všetkým žiakom, učiteľkám, rodičom, že sa zapojili do prípravy jarmoku, za to, že vytvorili veci, ktoré sa tu dnes predávajú.“
Gymnazisti natočili aj amatérsky dokumentárny film
„Gymnázium sa k misijnému podujatiu pripojilo v intelektuálnej rovine, s tým, čo je podstata misií – rozprávať ľuďom o Bohu. Cez prezentácie, filmy a scénky žiaci približujú návštevníkom život svätcov, ktorí sú úzko spätí so Slovenskom,“ vysvetlil riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar. V tomto roku gymnazisti nacvičili dramatizáciu zo života svätých Cyrila a Metoda, natočili amatérsky dokumentárny film o troch košických mučeníkoch. Finančnú pomoc gymnázia priblížil predseda študentskej rady Martin Tešla: „Včera sa na našej škole konal imatrikulačný večierok a na študentskej rade sme sa dohodli, že peniaze zo vstupného venujeme na podporu misií.“
Výťažok putuje do Južného Sudánu
Adresátom výťažku z misijného jarmoku je už tretí rok adoptovaná trieda z mesta Tonj v Južnom Sudáne. Z vyzbieranej sumy mesačne putuje do Afriky sto eur, ktoré sa použijú na nákup učebných pomôcok, školských uniforiem, zabezpečenie jedného teplého jedla denne pre žiakov i ako príspevok na mzdu učiteľa. Veľkosť svojich sŕdc preukázali nielen predávajúci, ale i kupujúci, a tak výťažok z misijného jarmoku pokryje celoročné náklady sudánskej triedy.
Autor: jp, rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš