SPIŠSKÁ KAPITULA. Združenie Feman pôsobí pri Spišskej Kapitule od roku 2004. V prenajatých priestoroch kanónie č. 5 pred časom otvorilo Európsky dom. Cieľom združenia je nadregionálna i cezhraničná spolupráca v oblasti cestovného ruchu i kultúry.
K rozvoju cestovného ruchu a prilákaniu turistov do slovenského malého „Vatikánu“, ako Spišskú Kapitulu zvyknú označovať, chce združenie prispieť práve infocentrom. Práce už odštartovali. Infocentrum bude návštevníkom slúžiť od novej turistickej sezóny.
„Do Spišskej Kapituly vedú dva vchody, vrchný a spodný. Turisti môžu prísť jedným alebo druhým. Vo vrchnej časti je jedno malé infocentrum, v čase prehliadky katedrály je však väčšinou zatvorené, keďže sprievodkyne sprevádzajú turistov. Kto príde neskôr, nedostane sa k informáciám a odíde. Chceme vytvoriť alternatívu existujúceho infocentra, aby turisti dostali informácie o kapitule, okolí, pamiatkach, ubytovaní,“ uviedol Eduard Buraš z Femanu.
V infocentre nebudú chýbať publikácie, mapy, prezentácie.
Neznáma kapitula
Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a okolie si v roku 2013 pripomenú 20. výročie od svojho zápisu do UNESCO. Práve v tom roku budú Košice európskym hlavným mestom kultúry. Podľa E. Buraša sa tento status netýka iba samotného mesta, ale aj celého regiónu, vrátane Spišskej Kapituly.
„Keď prichádzate po hlavnej ceste smerom ku kapitule, nájdete na nej smerové tabule na Spišský hrad, do obcí, poprípade do stavebnín, ale ani jedna nenasmeruje návštevníkov k malému cirkevnému mestečku. Spišský hrad a Spišská Kapitula vytvárajú vzájomnú symbiózu, hrad ako svetská história a kapitula ako náboženská. Sú to spojené nádoby. Aby sme tu turistov zdržali, musíme im ponúknuť aj viac, ako Spišský hrad. A keďže väčšina o kapitule nevie, nepríde sem. Práve infocentrum má podporiť tieto informácie a oživiť turistický ruch. Kapitula má svoje skvosty a bohatú 800–ročnú históriu,“ poznamenal E. Buraš.
FAKTY
Pivnice M. Terézie
Pred dvoma rokmi v kanónii č. 5 zrekonštruovali vínnu pivnicu zo 16. storočia. Dokumentuje dovoz tokajských vín z Tokaja cez Spišskú Kapitulu, z ktorej sa zásobovali prepošstvá a odkiaľ sa víno vozilo do Poľska.
V pivnici dnes možno vidieť pôvodné debnenie zo 16. storočia, ako aj sedem malieb s latinskými nápismi, s menami vtedajších prepoštov. Niektoré nápisy sú identické s nápismi z pivníc zo Seredného pri Užhorode, ktoré patrilo pod kapitulu a odkiaľ sa víno za Márie Terézie vozilo na Spiš.
Obnovou vínnych pivníc odvlhčili podzemné priestory a v tomto roku pokračujú ďalšou rekonštrukciou v priestoroch budúceho infocentra.
Financie na kapitálové výdavky vo výške 17-tisíc eur získalo združenie z programu Obnov si svoj dom z ministerstva kultúry. Z nich opravia okná, dvere, osadia novú podlahu. Časť, v ktorej bude nové infocentrum, zbavia vlhkosti a starých omietkových vrstiev.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš