LEVOČA. Majoritným akcionárom nemocnice je spoločnosť Agel Sk, menšinovým mesto. Vedenie spoločnosti tvrdí, že ide len o drobné nedostatky. Mesto garantuje, že sa zapojí do riešenia problému.
„Je tam vlhko, špina a zima,“ tvrdí lekárka Eva Janíčková. Povedala nám, že tento stav trvá už dlhé roky a nič sa s tým nerobí: „Okrem toho je nás málo, malo by slúžiť deväť lekárov, reálne sa striedame len štyria. V tomto mesiaci mi vyšlo päť služieb. Je to 32–hodinová služba, po ktorej nastupujem k svojim pacientom. Nepracujem s vecami, ale s ľuďmi, mám zodpovednosť. V priestoroch pohotovosti máme okná, ktoré vôbec netesnia, strechu, ktorá zateká, je tu zima. V takých podmienkach sa pracovať nedá.“
Hygienici kontrolovali
Svoju sťažnosť adresovala aj hygienikom. „Vlani v auguste sme vykonali previerku priestorov lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Zistili sme, že sťažnosť doktorky Janíčkovej je opodstatnená. Preto sme vydali nápravné opatrenia so stanovením termínov a kontrolou určenou na 20. 12. 2010. Vtedy sme zistili, že bolo zabezpečené vymaľovanie stien a stropov s opravou poškodenej omietky. V ambulancii a čakárni bola vymenená podlahová krytina, dvere v objekte boli natreté. Nábytok ostal v pôvodnom stave,“ uviedol regionálny hygienik z Popradu Jozef Krak.
Nemajú obavy
Pred pár dňami boli v levočskej nemocnici hygienici opäť. „Pravdou je, že 24. októbra tohto roku došlo v priestoroch LSPP na udanie súkromnej doktorky ku kontrole zamestnancami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z Popradu. Počas kontroly boli na pracovisku zistené drobné nedostatky. Na ich odstránení nemocnica začala okamžite pracovať,“ uviedla Marta Csergeová zo spoločnosti Agel.
„Išlo o ofŕkané steny a prítomnosť mikrovlnej rúry. Pre nemocnicu nie je problém urobiť nápravu. Možnosti, že by lekári odmietli slúžiť pohotovostné služby, sa neobávame,“ dodala hovorkyňa spoločnosti Agel Hanka Szotkowská.
Počíta s pokutou
Janíčková nám povedala, že spolu s jedným lekárom odmietla ďalej slúžiť pohotovostné služby. Verí, že sa pridajú aj ostatní. „Rokovanie s vedením nemocnice nemalo zmysel,“ dodala lekárka.
Podľa zákona sú lekári povinní poskytovať služby pacientom 24 hodín. Práve preto boli zriadené pohotovostné služby. Janíčková ráta s tým, že Úrad Prešovského samosprávneho kraja ju potrestá vyrubením pokuty.
PRIMÁTOR
Hovoril s novým riaditeľom
Minoritným vlastníkom nemocničných akcií je mesto Levoča, oslovili sme preto aj primátora Milana Majerského (KDH). „O probléme som sa dozvedel vo štvrtok na valnom zhromaždení. Na poste riaditeľa nemocnice došlo v tento deň aj k zmene. Nový riaditeľ pri osobnom rozhovore povedal, že problém bude riešiť,“ uviedol levočský primátor.
FAKTY
Situácia na pohotovostiach
Lekári očakávali, že vláda schváli novelu zákona a budú mať povinnosť slúžiť na pohotovostiach len do desiatej večer. Terajšia vláda už zrejme zákon neschváli.
Lekári odmietajú slúžiť aj preto, lebo ich je málo a služba na nich vychádza aj 5-6 krát za mesiac. Nepáči sa im ani nízke ohodnotenie. Počas týždňa za malú službu dostávajú zhruba 3 eurá na hodinu, cez víkendy a sviatky za 24-hodinovú službu asi 4,5 eura na hodinu. Sú okresy, kde je suma ešte nižšia. Časť z tejto odmeny od 1,20 do 1,80 eur ešte musia vyčleniť pre zdravotnú sestru.
Prešovský krajský lekár Július Zbyňovský uviedol, že Prešovský samosprávny kraj (PSK) môže udeliť sankciu až do výšky 3 300 eur lekárovi, ktorý odmietne pohotovosť.
V levočskej ambulancii od 15.00 hod. do 19.00 hod. pacientov ošetrovali lekári z nemocničných oddelení. Až po tom sa podarilo zabezpečiť zastupujúceho lekára. Nie je to však ojedinelý prípad, hoci doteraz PSK neudelil ani jednu pokutu.
V Prešovskom kraji je 15 organizátorov LSPP, hoci podľa platnej minimálnej siete by malo byť v kraji 8 LSPP pre dospelých, 5 pre deti a slúžiť by mali len dvaja stomatológovia. Z hľadiska rozľahlosti kraja by to však mohlo spôsobiť problém dostupnosti, preto PSK o redukcii zatiaľ neuvažuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš