POPRAD. Podľa farára Michala Liptáka zo Spišskej Soboty pripomína Sviatok všetkých svätých život ľudí, ktorí viedli pravý kresťanský život, žili a zomreli vo viere v Ježiša Krista. „Svätí sa v tomto ponímaní vnímajú ako víťazi, ktorí dosiahli svoj cieľ v celoživotnom zápase,“ vysvetľoval význam sviatku farár Michal Lipták.
Dodal, že na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva sa v deň Pamiatky všetkých verných zosnulých na cintorínoch zapaľujú sviečky. „Každý raz zomrie, a preto všetci zosnulí potrebujú zo strany živých príhovor k pánu Bohu, modlitbu,“ zdôraznil.
Americké sviatky nie každý schvaľuje
Veriaca Božena Jurčíková sa vždy za svojich blížnych, ktorí odišli do večnosti, rada pomodlí. „Treba mať k nim úctu,“ povedala. Na otázku či pozná Halloween, zdôraznila jediné. „Neschvaľujem tie americké sviatky. My sa nemáme báť smrti a strašidiel. Prídeme do druhého sveta a budeme spasení,“ dodala.
Protestantská cirkev zaviedla v 16. storočí svoj vlastný sviatok s názvom Halloween. Postupne sa prediera zo zámoria aj k nám. „Prijímame nové, nepoznané veci a hneď si ich osvojíme bez akejkoľvek kritiky. Neviem, akú náplň má tento sviatok, ale myslím si, že je bez obsahu a posolstva,“ povedal farár Michal Lipták.
Halloween po slovensky
Aj školská akcia vo Veľkej sa niesla v duchu Halloweenu, no jej tvorcovia sa americkému vplyvu chceli vyhnúť. „Chceli sme pre tie detičky niečo urobiť a každý vie, že je Halloween. My sme tento sviatok však nechceli priamo doniesť do školy, predsa len nie je náš, a tak sme sa rozhodli pripraviť strašidelnú noc. Máme tu strašidlá, tekvice, sladkosti, ale názov je slovenský,“ prezradila vychovávateľka Kvetoslava Slovjaková.
Autor: mn, mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš