V okrese Stará Ľubovňa sa za posledných desať rokov rapídne zvýšil výskyt bobra riečneho. Ten robí vrásky na tvári najmä rybárom. Situácia v regióne sa zhoršuje aj na iných miestach.
STARÁ ĽUBOVŇA. Rybári v Starej Ľubovni majú s bobrami nepríjemné skúsenosti. „Počas brigád musíme búrať hrádzky, ktoré si bobor vytvoril. Tiež nám okusuje stromčeky na rybníku. Museli sme ich preto ohradiť pletivom,“ povedal rybár Miroslav.
Najnovšie bobor vyčíňal i pri hlavnom ťahu na ceste prvej triedy. Hasiči tak museli dvakrát zakročiť.
„Mali sme výjazdy, pretože bobor rozhrýzol strom a ten spadol na cestu,“ informoval nás Vladimír Haľko, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni.
V lesoch stavajú hrádzky
Podľa slov ochranárov je bobor užitočné zviera. Samozrejme len vtedy, ak žije ďaleko od ľudí. V lesoch si stavia hrádzky, ktoré by mohli zabrániť povodňovej vode.
„Bobor si v lesoch urobil viacero hrádzí, ktoré vnímam ako pozitívum,“ dodal Vlaimír Kĺč, poverený zastupovaním riaditeľa Správy Pieninského národného parku.
Bobor je zákonom chránený. Pokuta za jeho zabitie môže byť vyššia ako 1 000 eur. Ochranári ich preto neodporúčajú likvidovať, ale ich nevítaný výskyt radšej nahlásiť zamestnancom Pieninského národného parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš