Korzár logo Korzár Spiš

Výbuch munície v Levočských vrchoch zranil dve robotníčky

V bývalom vojenskom priestore Javorina vybuchla munícia, ktorá zranila dve lesné robotníčky.

Lesní robotníci z Ihlian. Explózia nastala v lokalite zvanej Majerka.Lesní robotníci z Ihlian. Explózia nastala v lokalite zvanej Majerka. (Zdroj: Peter Rindoš)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Sprístupňovanie vojenských lesov verejnosti je jedna z agend ministra Galka. Tvrdí, že ak návštevníci lesov budú dodržiavať bezpečnostné predpisy, môže garantovať ich bezpečnosť. O otvorení vojenských lesov bude v stredu 9. novembra rokovať aj vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V bývalom vojenskom obvode Javorina došlo dnes ráno k explózii munície. Výbuch neďaleko obce Ihľany v Kežmarskom okrese zranil dve lesné robotníčky. Záchranári ich previezli so zraneniami do nemocníc. Na dotknutom území pritom podľa ministra obrany Ľubomíra Galka pred piatimi rokmi podrobne odstraňovali muníciu. Šéf rezortu poznamenal, že v prípade zlyhal ľudský faktor.

SkryťVypnúť reklamu

IHĽANY. Výbuch v utorok okolo pol ôsmej ráno nastal po tom, čo lesní robotníci začali páliť haluzinu. Explózia v Levočských vrchoch spôsobila vážne zranenia dvom ženám. Tie majú byť podľa našich informácií v stabilizovanom stave. Ďalšie spaľovanie haluzín v lesoch obce Ihľany starosta po výbuchu zakázal.

Haluzinu spaľovali sezónni obecní zamestnanci. „Dostal som ranu, až ma odhodilo na pár metrov. Slávka kričala, bola asi popálená. Eva mala v nohe trhlinu. Hľadal som rýchlo mobil, volali sme pomoc,“ opísal hrozivé chvíle Peter Horváth, jeden z robotníkov.

Zranenú 38-ročnú Evu previezol vrtuľník do nemocnice v Poprade. „Som šťastná, že žijem,“ povedala matka šiestich detí.

Jej kolegyňu, 35-ročnú Slavomíru previezla sanitka do Ľubovnianskej nemocnice. Podľa riaditeľa Petra Bizovského, žena utrpela stredne vážne zranenia. Bola pri vedomí, s okolím komunikovala, mala však zranenia hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbuchu bolo okrem dvoch žien aj ďalších osem ľudí. Mali obrovské šťastie, explózia im spôsobila “iba“ poriadny šok.

„Založili sme na poľnej ceste oheň a polhodinu nato to vybuchlo. Lietali triesky, vlastne všetko dookola. Bol tam obrovský dym. Išlo o moment,“ povedal Miroslav Mišalko.

Mladý robotník Štefan vraví, že na sebe cítil silnú tlakovú vlnu. Chlapi hovoria, že munícia sa v zemine musela premiešať pred časom, keď tu buldozér vyrábal cestu. Pri neskoršej ťažbe sa vraj mohla vyniesť na povrch.

Starosta zakázal ďalšie spaľovanieSezónni zamestnanci obce majú teraz obavy, aby sa niečo podobné nezopakovalo. „Určite ten pocit strachu tu je,“ poznamenal Rudolf, ktorý bol taktiež na mieste.

Starosta Ihlian Ján Turek (Smer-SD) prišiel na miesto vzdialené od obce pár kilometrov so zmiešanými pocitmi. „Mal som predstavy, s ktorými by tam určite nechcel nikto ísť.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej dodal, vydal ďalší zákaz pálenia haluzín. „Už ich budeme ukladať po pásoch,“ doplnil.

Zisťovali sme, či pred tragédiou boli na mieste dodržané bezpečnostné opatrenia. „Všetci zamestnanci boli školení z bezpečnosti pri práci i zo zásad pri spaľovaní odpadu po ťažbe. Na spaľovanie haluzín bol vydaný aj pokyn starostu obce,“ povedal Ján Korpa, bezpečnostný technik obce Ihľany.

Dôležitou informáciou podľa neho je aj súhlasné stanovisko na spaľovanie haluzín od hasičov.

Galko: Robotníci sa správali nezodpovedneMinister obrany Galko vysvetlil, že územie Javoriny bolo v roku 2006 skontrolované do hĺbky 20 centimetrov, štát ale nemôže garantovať úplnú bezpečnosť lesov

Vinu za dnešnú explóziu v bývalom vojenskom obvode Javorina pripisuje minister obrany Ľubomír Galko (SaS) zlyhaniu ľudského faktora.

Nepáči sa mu, že robotníci spaľovali drevo priamo v lese, ktorý je podľa neho posiaty nevybuchnutou muníciou.

„Považujem za nezodpovedné, ak tam niekto založí oheň, to máte akoby ste si v bani zapálili cigaretu,“ povedal dnes Galko na tlačovej besede.

Zdôraznil, že územie, kde sa nešťastie udialo, už takmer 15 rokov nie je majetkom rezortu obrany a nový majiteľ bol na nebezpečenstvá dôsledne upozornený.

Minister zároveň prejavil ľútosť nad tým, že pri výbuchu sa zranili dve ženy. Ako povedal, telefonicky sa skontaktoval so starostom obce Ihľany a informoval sa o zdravotnom stave. „Našťastie nie sú v ohrození života,“ poznamenal.

Starosta Ján Turek ministrovi tiež povedal, že podobný spôsobom, teda spaľovaním dreva priamo na mieste zberu sa doteraz postupovalo bežne a vyčistili ním 500 hektárov lesa.

„Po dnešnej udalosti s tým prestanú,“ tlmočil Galko Turekovo stanovisko.

Galko vysvetlil, že územie Javoriny bolo v roku 2006 skontrolované do hĺbky 20 centimetrov, štát ale nemôže garantovať úplnú bezpečnosť lesov, pretože nejestvuje technická možnosť, ako odhaliť muníciu zakopanú hlboko v zemi.

„Munícia, ktorá časom sa môže vyplavovať, je tým neblahým dedičstvom, ktoré máme,“ povedal s odkazom na druhú svetovú vojnu a okupáciu sovietskymi vojskami.

Jediným riešením by bolo prekopanie celých rozsiahlych území, kde sa bojovalo alebo sa na nich nachádzali výcvikové priestory.

„Stálo by to nepredstaviteľné peniaze. (...) Hovoríme možno o desiatich rozpočtoch ministerstva obrany,“ dodal Galko s tým, že len bývalý vojenský obvod Javorina má rozlohu 32-tisíc hektárov.

sita

Vojenský obvod JavorinaVojenský obvod Javorina vznikol v roku 1953 na území niekoľkých dedín a osád, ako napríklad Dvorce, Blažov, Ľubické kúpele, Ruskinovce. Pôvodných obyvateľov odtiaľ násilne vysťahovali. Obvod, ktorý má rozlohu približne 31 623 hektárov, slúžil aj ako protiletecká a protitanková základňa. V čase socializmu do obvodu nesmel vstúpiť bežný smrteľník. Pri vstupe sa nachádzala hliadkovacia veža, striedali sa tu vojenské hliadky. V čase cvičných strelieb tu vztýčili na výstrahu vlajku.

Po zmene spoločenského systému nezanikol vojenský obvod automaticky, hoci sa už prakticky vôbec nevyužíval na vojenské účely. Ak na územie chceli vstúpiť bežní ľudia, museli si v Kežmarku vybaviť takzvanú vstupku. Miestni to poväčšine ignorovali a svojvoľne obvod navštevovali hlavne kvôli turistike. Tento stav trval až do začiatku tohto roka. Vláda SR rozhodla o jeho zrušení k 1. januáru 2011. Územie rozdelili na okolité obce a 26 katastrálnych území.

kar

Javorinu chcú otvoriť pre verejnosťMesto Levoča má v bývalom vojenskom pásme pozemky s rozlohou 6-tisíc hektárov. Na svete je plán urobiť z Javoriny raj pre turistov.

Levočania už začali rokovať so svojimi susedmi, dokonca už vyznačujú aj jednotlivé trasy. Prví turisti by sem mohli zavítať už na jar.

„Verím, že náš projekt nestroskotá. Nie je známa príčina, prečo došlo k výbuchu, a tá môže byť rôzna. Okrem toho my chceme využiť len existujúce cesty a chodníky. Pri vstupe budú informačné tabule, prostredníctvom ktorých upozorníme návštevníkov, aby sa držali len na vyznačených trasách,“ povedal nám šéf klubu levočských turistov Ernest Rusnák.

Tento Levočan má hovorí, že za dvadsať rokov tu nedošlo ku žiadnej udalosti podobnej tej dnešnej.

kar

Ministerstvo: Valaškovce sú bezpečnéVo vojenskom obvode Valaškovce na území regiónu Zemplín prebiehajú vo Vojenskom výcvikom priestore Kamenica nad Cirochou pravidelné vojenské cvičenia. Verejnosť je o nich informovaná prostredníctvom obecných a mestských úradov a oznamov na internetových stránkach blízkych obcí a miest.

Tento vojenský obvod je od septembra sprístupnený verejnosti. Ľudia sa sem môžu dostať len s povolením, ktoré vydáva Vojenský obvodný úrad v Kamenici nad Cirochou.

Podľa ministerstva sa ľudia s povolenkou nemusia obávať dôsledkov vojenských cvičení. „Po každom vojenskom cvičení vojaci muníciu vyzdvihnú a odvezú,“ ubezpečuje hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.

Hovorca ale nevylúčil, že vo vojenských lesoch sa môže, tak ako vo všetkých lesoch na Slovensku, nachádzať nevybuchnutá munícia z druhej. sv. vojny. Tá je ukrytá pod zemou, no pri záplavových dažďoch sa môže dostať na povrch tým, že dôjde k vyvráteniu stromu, ktorého korene ju na povrch vytiahnu.

„Týmto veciam, žiaľ, nemôžeme predchádzať. Nie je možné nielen vojenské lesy, ale aj lesy na celom Slovensku prekopať a nevybuchnutú muníciu z II.sv. vojny odtiaľ vyviezť na likvidáciu.“

Pozrite si video z iného vojenského priestoru, ktorý má byť v budúcnosti s obmedzeniami tiež prístupný verejnosti.

kor

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 611
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 377
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 839
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 282
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 063
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 523
  1. Erich Mistrík: Načo je vláde taká ministerka a taký splnomocnenec?
  2. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  3. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  4. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  5. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  6. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  7. Michael Achberger: Niektoré éčka sú ako jed! Prečo ich výrobcovia stále pridávajú do jedla?
  8. Vladimír Krátky: Gde zobrali tých 1,67 ?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 677
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 681
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 356
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 432
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 990
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 955
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 774
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 004
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Erich Mistrík: Načo je vláde taká ministerka a taký splnomocnenec?
  2. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  3. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  4. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  5. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  6. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  7. Michael Achberger: Niektoré éčka sú ako jed! Prečo ich výrobcovia stále pridávajú do jedla?
  8. Vladimír Krátky: Gde zobrali tých 1,67 ?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 677
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 681
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 356
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 432
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 990
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 955
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 774
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 004
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu