Obec naďalej tvrdí, že spaľovala legálne. Najväčší lesní hospodári v bývalom vojenskom pásme Javorina hovoria, že k spaľovaniu nepristupujú.
IHĽANY/LEVOČSKÉ VRCHY. Ako sme už informovali, obec mala na spaľovanie dreviny povolenie od hasičov. Po explózii došlo k vážnym zraneniam dvoch žien.
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa veľmi čudoval, ako mohol hospodár spaľovanie dovoliť. Vyšetrovanie prípadu rieši polícia.
„Na čistenie lesa spaľovaním nám dávalo až do roku 2008 súhlas ministerstvo obrany. Od roku 2008 zase hasičský zbor. Týka sa to lokality, kde došlo k výbuchu,“ povedal nám Ján Turek (Smer-SD), starosta Ihlian.
Ako dodal, spaľovať sa rozhodli aj kvôli požiarnej prevencii. „Keď sa odpad vyčistí a spáli, v budúcnosti tam nemá čo zhorieť. Je to tiež jeden zo spôsobov hospodárenia. Nemôžeme za to, že tam niečo vybuchlo,“ poznamenal J. Turek.
Ten hneď po explózii ďalšie spaľovanie zakázal.
Starosta Ihlian: Bez asanácie by nám hasiči súhlas nedali
Podľa ministra Galka, v roku 2006 prebehlo v bývalej Javorine podrobné prehľadávanie munície. „Asanácia garantovala bezpečnú hĺbku terénu 0,20 metra,“ povedal.
Minister ukázal novinárom aj osvedčenie. Zároveň však poznamenal, že nevie zaručiť, aby sa podobné nešťastia v budúcnosti nestávali.
V Ihľanoch nám priznali, že sa spoliehali tiež na asanáciu územia. „Myslím si, že ak by tá neprebehla, ani hasiči by nám povolenie nevydali,“ poznamenal starosta.
Ďalší hospodári vraj odpad nespaľujú
Po utorkovom výbuchu sme oslovili aj najväčších lesných hospodárov bývalej Javoriny. Tí nám tvrdili, že spaľovanie nepraktizujú. „Je pravda, že po spaľovaní je v lese väčší poriadok, my však odpad ukladáme do pásov,“ povedal Štefan Guľaši z urbariátu v Jakubanoch.
Podobne vraj hospodária aj lesy v Levoči. „Páleniu sa vyhýbame, je to kvôli riziku požiaru,“ odpovedal Ján Tancár, šéf levočských lesov, ktoré obhospodarujú až 3 900 hektárov z bývalého vojenského obvodu.
„Spaľovanie neuskutočňujeme, les totiž nie je park. Odpad dávame na kopy alebo do pásov. Potrebujeme aj prirodzené hnojivo,“ uviedol František Mathia zo správy lesov v Ľubici.
Prezídium hasičov zatiaľ neodpovedalo
Hasiči nám k svojmu povoleniu ani v stredu podvečer oficiálne stanovisko nedali. Hovorkyňa prezídia Silvia Jančovičová v telefóne povedala, že všetko musí odobriť prezident zboru Pavol Mikulášek. Ten bol vraj mimo pracoviska.
„Skúsime odpovedať zajtra dopoludnia (štvrtok - pozn. red.),“ uviedla hovorkyňa.
Podľa Juraja Kadáša z ministerstva pôdohospodárstva, zakladať oheň v lese je zakázané. Existujú však výnimky. „Tieto činnosti sú upravené osobitnými predpismi. Obhospodarovateľ lesa je povinný zariadiť sledovanie ohňa a jeho bezpečné uhasenie pred opustením miesta,“ povedal.
Ako dodal, súhlas k spaľovaniu dáva príslušný okresný hasičský zbor. Potvrdil, že v prípade bývalej Javoriny to tak bolo.
Explodoval zrejme delostrelecký granát
Čo presne pri Ihľanoch vybuchlo, zatiaľ presne nevedno. „Pravdepodobne šlo o delostrelecký granát, avšak bližšie poznatky prinesie policajná expertíza,“ povedala nám Jana Karnišová z krajskej polície v Prešove.
Policajti začali v prípade trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.
VYJADRENIE MAJITEĽA
Ďalšej činnosti sa neobávajú
Lesy mesta Levoča, spol. s r. o. sú jedným z najväčších vlastníkov pozemkov v bývalom vojenskom obvode. Starajú sa o 3 900 ha lesa. V priestore hospodária od roku 1998.
„Za celý čas sme nemali žiadnu nehodu,“ zdôraznil riaditeľ lesov Ján Tancár. Povedal, že ťažbu nevykonávajú, iba zalesňujú. „Ročne zalesníme 200 ha lesa, ide o tzv. jamkovú sadbu do hĺbky 10-15 cm. Teraz robíme čistenie lesa,“ uviedol riaditeľ.
Pokračovať v činnosti v lese sa neobávajú. Podľa jeho slov, pôvodná vojenská činnosť v Javorine poškodila les a v takom poškodenom stave ho lesy mesta prevzali. Jednak poškodené drevo po guľkách v stromoch, čím sa znižuje cena dreva, jednak kalamita dala lesníkom zabrať. „Pôvodný správca nám mal odovzdať les bez munície. Štát sa zbavuje zodpovednosti na škode, čím poškodzuje vlastníkov,“ dodal riaditeľ.
Podľa slov primátora mesta Levoča Milana Majerského, dôvod na obavu nie je. „Roky dozadu tam prebiehala pestovateľská a ťažobná činnosť, prechádzali ťažké mechanizmy, a nič sa neudialo. Myslím, že to bola skôr nešťastná náhoda.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš