Munícia, ktorá vybuchla pri Ihľanoch sa mala nachádzať na povrchu zeme. Ostala tam zrejme vytiahnutá po ťažbe dreva. Robotníci to nemali odkiaľ vedieť. Podľa ministerstva, miesto, kde došlo k výbuchu, je sanované.
IHĽANY/POPRAD. V prípade utorkovej explózie prebieha vyšetrovanie. Isté je, že na spaľovanie drevín mali v Ihľanoch povolenie od hasičov.
Nešlo pritom o žiadnu výnimku. Spaľovali aj inde. V bývalej Javorine dokonca vznikali požiare, ktoré likvidovali hasiči.
V bývalej Javorine mala byť do roku 2006 technicky sanovaná iba časť lokality, asi osem hektárov do hĺbky dvadsať centimetrov.
„My doteraz netušíme, ktoré územia bývalého obvodu to boli,“ povedal Ján Turek (Smer-SD), starosta Ihlian.
Podľa ministerstva obrany, lokalita pri Ihľanoch sanovaná bola. „Platí to aj o mieste, kde došlo k výbuchu,“ povedal Ivan Rudolf, hovorca ministerstva obrany.
Ministerstvo: Fyzické osoby o rizikách vedeli
„Ak ide z pohľadu ministerstva o nebezpečné územia, myslím, že nás po sanovaní mohli zvolať a prípadne zaškoliť. Nič také sa však neudialo,“ poznamenal J. Turek.
Minister obrany Ľubomír Galko totiž pálenie ohňa v bývalej Javorine prirovnal k zapálenej cigarete v bani. Ministerstvo naďalej tvrdí, že fyzické osoby, ktorým boli pozemky bývalej Javoriny vrátené, o rizikách vedeli.
Podľa I. Rudolfa o nich hovorili upozornenia v dohodách o vydaní nehnuteľností. Reštituent si mohol vybrať, či chce pôvodný pozemok alebo iný vo vlastníctve štátu.
Hasiči: Povolenie páliť je na činnosť, nie na lokalitu
Spaľovanie haluzín nebolo v Ihľanoch ničím výnimočným. Podľa informácií od rôznych lesníkov, čistenie lesa takto využívali viacerí. Potvrdzujú to aj povolenia, ktoré odobrili hasiči.
V minulosti takto hospodárili napríklad v lesoch v Levoči, či v Ľubici. „Okrem Ihlian sme dávali takéto rozhodnutia napríklad do Krížovej Vsi a Tvarožnej. Povolenia sa vydávajú na činnosť, pričom v žiadostiach nie je uvádzaná lokalita,“ povedal nám Eduard Kolodzej, šéf hasičov v Kežmarku.
Ako dodal, v bývalej Javorine v minulosti likvidovali požiare kvôli páleniu, a to viackrát. Ohne v lokalite mali zakladať aj štátne vojenské lesy.
„Pokiaľ by bolo hasičom v Kežmarku zrejmé, že ide o rizikový priestor z hľadiska možnosti vzniku požiaru, rozhodnutie nevydá,“ povedala na margo prípadu pri Ihľanoch Silvia Jančovičová, hovorkyňa prezídia hasičov.
Starosta: Po ťažbe asi ostal projektil na ceste
Skutočnosti okolo postupu robotníkov krátko pred výbuchom nepoukazujú na nič výnimočné. Samotní ľudia nám vtedy potvrdili, že pálili dreviny na ceste, keďže na nej ostal neporiadok po ťažbe.
„Chceli to vyčistiť. Projektil asi ostal na ceste, kde ho neúmyselne pritiahol traktorista. Podľa mňa bolo šťastím, že k výbuchu nedošlo počas ťažby. Samotný výbuch nemá priamu spojitosť s čistením lesa,“ povedal Ján Turek (Smer-SD), starosta Ihlian.
Fakt, že munícia mala vybuchnúť na povrchu zeme, mal na mieste potvrdiť aj odborník. Podľa Jany Karnišovej z prešovskej krajskej polície, celá vec je naďalej v štádiu vyšetrovania.
Fakty
Zranené ženy sú už doma
Stav dvoch zranených žien po výbuchu v Ihľanoch by mal byť stabilizovaný. Ako nás informoval starosta Ihlian Ján Turek, obidve robotníčky boli prepustené z hospitalizácie.
Zranená 38-ročná Eva, matka šiestich detí a 35-ročná Slavomíra so štyrmi deťmi však pobudnú doma. Ich kolegovia, robotníci, ktorých výbuch našťastie nezranil, naďalej zarezávajú. „Všetci pracujú. Určite to nie je jednoduché,“ poznamenal starosta.
V lesoch v Ihľanoch ide o sezónnych pracovníkov.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš