STARÁ ĽUBOVŇA. Aj pán Čajkovský má s padajúcimi konármi skúsenosti. „Minule som šiel za kamiónom a ten narážal do konárov, tie lietali normálne po ceste. Nemal som sa kde uhnúť, spadli aj na auto,“ zaspomínal si rokmi skúsený šofér.
Konáre ohrozujú cestnú premávku na viacerých úsekoch. Na Mníšku nad Popradom či pri Ľubotíne museli neraz, na podnet občanov, zasahovať i hasiči.
„Posledný štvrťrok sme zasahovali kvôli padajúcim stromom a konárom jedenásť– krát. Je to nebezpečné, pretože môže dôjsť k havárii a ohrozeniu zdravia a možno aj života účastníkov cestnej premávky,“ povedal riaditeľ OR HZ Vladimír Haľko.
Stromy sú staré aj viac ako 100 rokov
Slovenská správa ciest by na jeseň mala vyrúbať aspoň 5 stromov. Poniektoré z nich sú staré viac ako sto rokov.
„Využívame jesenné vegetačné obdobie a máme zámer vyrezať suché stromy a takisto konáre, ktoré predpokladáme, že nám budú ohrozovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Výrub bude pri ceste smerom na Toporec a Mníšek nad Popradom,“ povedal prednedávnom referent správy a údržby ciest SSP pre okres Stará Ľubovňa Vladimír Jaceník.
Ochrancovia prírody sú za kompromis
Ochrancovia verejnej zelene však nie sú za úplný výrub stromov. Prikláňajú sa k určitému kompromisu.
„Som za to, aby sa vyrúbali len tie stromy, ktoré sú na úsekoch, kde je preukázateľný výskyt dopravných nehôd,“ vyjadril sa vedúci správy verejnej zelene vo firme Ekos Ivan Gbur. Ten dodal, že ideálne je sadiť stromy aspoň desať metrov od okraja ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš