Korzár logo Korzár Spiš

Herca A. Medúza poznajú ako klauna na chodúľoch

Na doskách, ktoré znamenajú svet, začínal v hlavnej postave inscenácie hry Julesa Verna. O tejto úlohe dodnes hovorí – mal som to šťastie. Za sebou má viac ako sto titulov, odohral vyše tritisíc predstavení. Reč je o Albínovi Medúzovi (59).

Na chodúľoch. Je neprehliadnuteľný. Okolo seba má vždy mnoho detí.Na chodúľoch. Je neprehliadnuteľný. Okolo seba má vždy mnoho detí. (Zdroj: archív AM)

Na doskách, ktoré znamenajú svet, začínal v hlavnej postave inscenácie hry Julesa Verna. O tejto úlohe dodnes hovorí – mal som to šťastie. Za sebou má viac ako sto titulov, odohral vyše tritisíc predstavení. V súčasnosti tento „pamätník“ divadla spracúva archív. Profesionálny i ochotnícky herec je paradoxne známejší z ulice, Novovešťania ho vnímajú ako klauna na chodúľoch. Reč je o Albínovi Medúzovi (59).

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V roku 1981 prijal ponuku bývalého riaditeľa prešovského divadla nastúpiť ako herec profesionál na práve rodiacu sa scénu Spišského divadla pre deti a mládež. Odvtedy ubehlo už 30 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Herectvo pre deti je iné ako klasika. Vyžaduje si komplexnejšieho herca, ktorý nielen hovorí, ale aj spieva, tancuje, je akrobaticky zdatný. Pochopil som, že od predstavenia k predstaveniu sa musím učiť novým zručnostiam,“ zdôraznil A. Medúz.

Od herectva pre detského diváka bol iba krok ku klaunovi a chodeniu na chodúľoch. „Paradoxne ma viac ľudia vnímajú v uliciach, ako klauna na chodúľoch, než ako herca. Je to tým, že po uliciach chodí viac ľudí, ako príde do divadla. Ale i na chodúľoch lákam ľudí do divadla. Herectvo a klaunovstvo sa nedá oddeliť. Som tým, čím je momentálne potrebné, aby som bol – hercom či klaunom,“ poznamenal.

Hrať postavu či robiť klauna je potrebné robiť vždy rovnako dobre. Nehral postavy, ktoré by mal vyslovene nerád. No boli, najmä v predchádzajúcom režime také, ktoré boli povinné, a s ktorými sa nedalo nič robiť. A. Medúz hral postavy svetových i slovenských klasikov, či diela hraničiace s postmodernou. „Sú však ťažké predstavenia, na ktoré sa musíte pripravovať celý deň, najmä kvôli vnútornému napätiu. Vtedy idem na hodinovú prechádzku na Košiarny Briežok a zopakujem si celú postavu,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Spoveď šašovi

Ako sa vyznal, pre deti robí rád. „Dieťa vám nič neodpustí, je úprimné a nebojí sa vám všetko vykričať. Detská úprimnosť je skvelá, preto s deťmi robím rád. Vyžadujú hravosť a pozornosť. Nie je nič krajšie, ako úsmevom rozžiarené očká detí,“ zamyslel sa. Často hráva pre choré deti. Rád sa vracia na onkológiu do Banskej Bystrice, ku ktorej má srdečný vzťah. „Pamätám si, ako si raz ku mne sadlo jedno dievčatko. Bolo veľmi uzavreté. Zrazu sa mne – šašovi – začalo žalovať. Otvorilo sa, pričom dovtedy nechcelo komunikovať. S deťmi si dávame navzájom veľa. O to viac ma zabolí, keď niektoré z nich odíde.“

A čo chodúle? Podľa neho nebol problém naučiť sa techniku chodenia. Kolega A. Medúza, ktorý mal hrať lesného ducha, sa bál výšok, tak padlo rozhodnutie na neho. Dnes už to berie ako prirodzenú vec. „Je to rovnaké, ako keď chodíte. Musíte iba stále prešľapovať na mieste, aby ste nespadli. Každý sa ma pýta, či ma pritom nebolia nohy. Nie, veď sú drevené. Skôr to dá zabrať krížom. Udržiavam si ich masážou a saunou,“ prezradil.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už má tretiu generáciu týchto vysokých nôh. A zažil si s nimi dosť. „Raz sa chcel na mňa vyškriabať jeden malý pán. Mal pri mne pocit, že je ešte menší. Tak to skúsil. Spadli sme obaja, on do torty, ktorú si sám kúpil. Pádov bolo mnoho, nič vážne sa mi nestalo a čo je najdôležitejšie, ani nikomu okolo mňa. Veď neraz mám pri sebe stovku detí.“ Chodúle A. Medúza majú 52 cm, je to kvôli tomu, aby sa sklonil i do kočíka a podal dieťaťu cukrík. „Ľudia môjho veku už nechodia na chodúľoch. Sú na to mladší. Ale nedá mi to, kvôli deťom to robím ďalej,“ dodal A. Medúz.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu