Miestni obyvatelia z Dunajskej ulice sa chcú zbaviť stožiarov s vedením vysokého napätia, ktoré sa nachádzajú niekoľko metrov za ich záhradami. Žiadajú prekládku. Poukazujú na negatívne vplyvy na zdravie ľudí aj na to, že žijú v lokalite s častými povodňami a hrozí tu zosuv pôdy.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišskonoveskí poslanci schválili zmeny a doplnky územného plánu. Nespokojní obyvatelia sa nádejali, že sa im podarí v rámci tejto zmeny dosiahnuť prekládku.
Tú už žiadali v roku 2007, následne aj v roku 2009 pri rekonštrukcii rozvodov vysokého napätia. Zatiaľ bezúspešne. Mesto totiž dôvodí vysokými nákladmi, ktoré by pravdepodobne muselo uhradiť z vlastných zdrojov.
Ľudia sa boja rakoviny
Elektrické vedenie postavili v tejto časti mesta ešte v roku 1948. Miestni tvrdia, že situácia sa rapídne zmenila pred pár rokmi po rekonštrukcii, pretože nové stožiare sú 2,5–krát väčšie ako tie pôvodné. Nachádzajú sa asi 15 až 20 metrov od ich pozemkov.
„Vysokonapäťové vedenie vyžaruje elektromagnetické pole, ktoré ako je známe, ľudskému zdraviu škodí. Môže byť príčinou leukémie či iných chorôb. Okrem toho nachádzame sa v rizikovom pásme. Neviem si ani predstaviť k akému nešťastiu môže dôjsť, ak nastane zosuv pôdy. Mesto s nami dlhé roky manipuluje. Bývam tu od roku 1997, nikto kompetentný nemá záujem problém riešiť,“ tvrdí Novovešťanka Oľga Hamráková.
Opäť petícia
V súčasnosti preto obyvatelia tejto časti mesta opäť zorganizovali petíciu. Miestny obyvateľ Ivan Horbaľ tvrdí, že je tu možná prekládka. Nové vedenie by síce viedlo cez súkromné pozemky, ale tie nie sú obývané. A vraj by nešlo o nákladnú záležitosť.
Zaujímavá situácia je v prípade záhradkárskej oblasti, ktorá sa nachádza v susedstve. Ešte v roku 1984 majitelia záhradiek podpísali takzvanú výnimku. Ich stavby sa totiž nachádzajú v ochrannom pásme elektrického vedenia. „Nemali sme inú možnosť, inak by sme nedostali stavebné povolenie. Teraz sme iba jedenásť metrov od krajného vodiča,“ povedal nám Marián Černický.
Mesto: Stálo by to veľa peňazí
Mesto tvrdí, že možná prekládka by stála nemalé peniaze.
„Rokovali sme so správcom ohľadom prekládky, stála by však takmer pol milióna eur. O probléme rokovala aj mestská rada, tá rozhodla, že prekládka sa zatiaľ robiť nebude. Pri najbližšej zmene územného plánu sa mesto môže pokúsiť v spolupráci so správcom hľadať nové riešenie a novú trasu,“ uviedol Teodor Štubňa, vedúci oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku na mestskom úrade.
Správca: Je to bezpečné
Správca, a to Východoslovenská distribučná, a. s. tvrdí, že vedenie prevádzkujú bezpečne a v súlade s právnymi predpismi.
„Preto nevidíme opodstatnený dôvod na riešenie preložky alebo prijatia iných technických opatrení. Minimálne odstupové vzdialenosti časti od okolitých objektov sú predpísané v medzinárodne platných technických normách. U predmetného vedenia sú tieto vzdialenosti niekoľkonásobne väčšie, ako sú prípustné minimálne vzdialenosti,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná, a. s., Andrea Danihelová.
Ako ďalej dodala A. Danihelová, správca vykonal po rekonštrukcii niekoľko meraní priamo v teréne. „Výsledky boli v súlade s upravujúcou vyhláškou,“ upresnila hovorkyňa.
Správca reagoval aj na pripomienky Novovešťanov ohľadom možného zosuvu pôdy v čase povodní. „Čo sa týka stability umiestnenia stožiarov, toto podlieha geologickému posudku. Až na základe takéhoto odborného stanoviska projektujeme trasu celého vedenia,“ dodala A. Danihelová.
Novovešťania sa obrátia na prezidenta
Nespokojní Novovešťania, keďže nepochodili na mestskom úrade, novú petíciu chcú adresovať aj slovenskému prezidentovi, parlamentu či ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja. Tvrdia, že sú porušené ich ústavné práva.
Sťažnosťou Novovešťanov sa zaoberá aj Úrad verejného zdravotníctva SR.
RIZIKÁ
Výskum stále pokračuje
Bolesti hlavy, depresie, letargie, poruchy spánku či dokonca kŕče a epileptické záchvaty. Takéto problémy uvádzajú ľudia, ktorí sú vystavení elektromagnetickému poľu (EMP).
L. Šramková tvrdí, že odborníci zatiaľ nie sú zajedno, aké presne negatívne účinky má spomínaný faktor na ľudské zdravie.
Doposiaľ je k dispozícii veľmi málo vedecky podložených údajov, ktoré by podporili hypotézu elektromagnetickej citlivosti. Zatiaľ odborníci spozorovali citlivosť len na zvieratách- rybách, vtákoch a včelách, a to na základe experimentov. Výskum u ľudí stále pokračuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš