Na Slovensku ožíva baníctvo, práce v podzemí, výstavba tunelov. Prax ukazuje, že chýbajú stredoškolsky vzdelaní odborníci. Priemyslovka ponúka tento odbor ako jediná na Slovensku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Škola vznikla v roku 1950 pre potreby spišských a gemerských baní. Útlm baníctva znamenal zánik niektorých študijných odborov a vznik nových. Škola dnes ponúka šesť štvorročných študijných odborov s maturitou.
Útlm baníctva a geológie
Banské a geologické odbory kedysi hrali na škole prím. V súčasnosti sa podarilo udržať iba odbor pozemné staviteľstvo, aj vďaka spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach. Zmena financovania školstva aj útlm baníctva a geológie znamenal aj nižší záujem o tento odbor.
V tomto školskom roku sa podarilo otvoriť jednu triedu v odbore geotechnika, geoekológia a environmentalistika (GGE). Študuje v ňom 18 denných študentov a päť s individuálnym študijným plánom.
„Absolventi odboru pozemné staviteľstvo sa v praxi veľmi slušne uplatnili. Zastávajú dnes vedúce pozície doma i v zahraničí. Uplatnili sa na vysokých školách. Pre tento školský rok sme znova vstúpili do spolupráce s TU v Košiciach, kde vyučujú odbor pozemné staviteľstvo a geotechnika, ktorý my na úrovni stredného školstva rozšírime o environmentalistiku,“ uviedol Ján Osif, učiteľ v odbore GGE.
Odborníci na stavbu tunelov
Geotechnika rieši napríklad stabilizáciu svahov, sanácie, injektovanie, zameraná je na výstavbu podzemných objektov od klasických tunelov cez podzemné garáže, či dráhy metra resp. všetky stavby realizované pod povrchom.
Geoekológia rieši problémy všeobecnej geológie, zameraná je na mineralógiu, petrografiu, teda náuky o horninách a mineráloch, rozšírená je o paleontológiu, pojednáva o problematike hydrogeológie – podzemné vody a pramene.
Environmentalistika súvisí s činnosťou a pôsobením človeka na životné prostredie a starostlivosti o ŽP. „V praxi odborníci v tejto oblasti chýbajú. V Českej republike platí, že v podzemí nemôže robiť človek, ktorý nie je v odbore vyučený. U nás to zatiaľ nie je, vláda to však plánuje zmeniť. Tak budú i naďalej chýbať stredoškolskí odborníci,“ zdôraznil J. Osif.
Názor odborníka
Chýbajú kvalifikovaní ľudia
Škola už v minulosti pripravovala odborníkov v banských a geologických prevádzkach. Obnovenie študijnho odboru vítajú odborníci z oblasti baníctva a geológie.
Stanislav Gonda zo spoločnosti Ludovika Energy, ktorá sa zaoberá geologickým prieskumom, hovorí o oživení baníctva: „Príkladom je mastencová baňa v Gemerskej Polome. Na Spiši sú to ložiská stavebného kameňa na Gretli, ťažba pieskovca v Spišských Tomášovciach, ťažba baritu na Poráči a iné. Znova sa začína investovať do banských projektov zameraných na overovanie zásob rúd, nerúd aj stavebného kameňa, potrebného pri výstavbe diaľnic a ciest. Slovensko má veľké resty v inžinierskej geológii. Ak by táto oblasť nebola v minulosti zanedbaná, nemuselo by dôjsť k záplavám či zosuvom. Je dôležité prispôsobiť študijné odbory potrebám doby a pripraviť žiakov v odboroch, ktoré sa dostávajú do popredia, ako geodézia, kartografia a kataster, geotechnika a životné prostredie,“ dodáva S. Gonda.
šim
Anketa
Čo hovoria študenti?
Filip Bašista, 1.ročník odbor GGE: „od malička ma bavili skameneliny a minerály. Začal som sa o tento odbor viac zaujímať, preto som ho začal aj študovať. V oblasti geotechniky ma zaujíma aj stavba tunelov. Viem si predsatviť, že by som sa v budúcnosti tomu venoval. Štúdium zatiaľ nie je ťažké, s možnosťou vysokoškolského štúdia.“
Martin Babjak, 1. roč. GGE: „Viacerí mi tento odbor odporúčali, preto som si sem dal prihlášku. Fyzika a geotechnika ma bavili už na základnej škole. Myslím si, že odbor má perspektívu a vidím v ňom budúce uplatnenie.“
Ján Kalafut, 1.roč. GGE: „Baví ma paleontológia a historická geológia. Chcel by som to študovať aj na vysokej škole. Štúdium nateraz nie je ťažké, navyše ma aj baví, čo je rozhodujúce.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš