Zavládne v Levoči anarchia a zmätok? Ústavný súd SR po druhýkrát vyhlásil voľby primátora za neplatné. V Levoči vládne napätá situácia, komunálni politici sa sporia, kto má mesto viesť do ďalších volieb. Slovenský právny systém takýto stav nerieši.
LEVOČA. Na situáciu v Levoči nemajú jednotný názor ani uznávaní slovenskí odborníci. To, čo sa v Levoči deje od komunálnych volieb v novembri 2010, nemá na Slovensku obdobu.
Už druhé primátorské voľby súd vyhlásil za neplatné – aj tie, v ktorých vyhral Miroslav Vilkovský (Smer–SD), aj tie, v ktorých vyhral Milan Majerský (KDH). Levočania pôjdu v marci voliť primátora po tretí raz.
V týchto dňoch v Levoči vládne napätá situácia. Nie je jasné, kto tu má do marca vládnuť. Vilkovský tvrdí, že mesto ma zatiaľ viesť on. Dokonca už v tomto týždni navštívil mestský úrad.
„Aby sme sa dohodli na odovzdaní agendy primátora mesta,“ uviedol M. Vilkovský.
Majerský však oponuje, že úrad síce uvoľní, ale svojmu zástupcovi. „Máme právnu analýzu od odborníkov,“ reagoval, prečo plánuje takto postupovať.
Vilkovský: Dvere vykopávať nebudem
„Odovzdal som síce mandát, ale na základe neprávoplatných volieb. Neprávoplatne zvolený primátor nemôže poverovať niekoho vedením mesta. Dvere na úrade vykopávať nebudem, využijem všetky právne prostriedky na to, aby bol splnený nález Ústavného súdu SR. Som presvedčený o tom, že aj druhá strana si bude ctiť právny štát,“ povedal M. Vilkovský.
Korzár oslovil niekoľkých odborníkov. Všetci zaujali váhavé stanovisko s tým, že neexistuje zákon či iná právna norma, ktorá presne určuje, ako sa má táto situácia riešiť. Iba dvaja oslovení zaujali stanovisko pre naše noviny.
Bárány: Obidve riešenia sú zlé
Eduard Bárány, ktorý pôsobí v Ústave štátu a práva SR a v minulosti bol podpredsedom na Ústavnom súde SR, tvrdí: „Súčasná právna úprava nerieši otázku, kto má vykonávať funkciu starostu a primátora, ak boli jeho voľby vyhlásené za neplatné.“
Podľa jeho vyjadrenia zákon o obecnom zriadení pozná zastupovanie primátora, ale nie v prípade neplatných volieb. „Preto asi nemožno využiť ináč rozumné riešenie, aby starostu aj v tejto situácii zastupoval jeho zástupca. Problematické je aj „obnovenie“ mandátu predchádzajúceho primátora, lebo nemá zákonný základ a navyše predchádzajúci primátor nie je povinný sa znova ujať funkcie.“ Návrat Vilkovského považuje za „menej zlé z dvoch zlých riešení“.
Drgonec: Úrad by mal viesť zástupca primátora
Ján Drgonec, ktorý bol tiež v minulosti ústavným sudcom, má na vec iný názor. „Ústavný súd SR vyhlásil za neplatný len výsledok volieb na post primátora.“ Preto sa nazdáva, že zatiaľ by mal úrad viesť zástupca primátora.
Podľa neho, M. Vilkovský nemá právny dôvod ani nárok vrátiť sa na mestský úrad. „Funkčné obdobie, na ktoré bol zvolený, už uplynulo,“ skonštatoval.
Zdá sa teda, že situácia v Levoči ako precedens by mala byť výzvou pre slovenských zákonodarcov, aby problém vyriešili novelizáciou zákona.
Genéza
Posledné platné voľby na post primátora sa v Levoči konali v roku 2006. Zvíťazil Miroslav Vilkovský (Smer–SD), ktorý tu primátoroval nasledujúce štyri roky.
V novembri 2010 Vilkovský opäť voľby vyhral s náskokom 12 hlasov. Jeho protikandidát Milan Majerský (KDH) napadol voľby na Ústavnom súde. Okrem iného namietal aj porušenie volebného moratória.
Súd mu dal za pravdu a v júni 2011 sa v meste konali nové voľby na post primátora. Tentokrát už vyhral M. Majerský s náskokom 5 hlasov. l Lenže Levoča sa opäť ocitla na Ústavnom súde SR. Tentokrát sa sťažoval M. Vilkovský, strana Smer–SD a skupina Levočanov. Okrem iného žiadali prepočítať hlasovacie lístky. Uspeli, Ústavný súd SR totiž zistil závažné nedostatky v práci niektorých volebných komisií.
V náleze Ústavného súdu SR stojí, že v prípade minimálne troch hlasov došlo ku skresleniu situácie. Tieto tri hlasy boli chybne priradené konkrétnou okrskovou volebnou komisiou v prospech odporcu, teda v prospech M. Majerského. Súd skonštatoval aj iné nedostatky, napríklad, že komisie postupovali nejednotne v posudzovaní, či lístok je platný alebo neplatný. „Vzniká dôvodná pochybnosť, že výsledok volieb neodráža skutočnú vôľu voličov,“ stojí v Náleze Ústavného súdu SR.
Levočania budú voliť primátora 31. marca 2012, teda tri týždne po predčasných parlamentných voľbách, ktoré budú 10. marca.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš