Palác vďaka 1,7 miliónu eur je dokončený, budúce leto si ho už pozrie aj verejnosť.
Pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi sa Ľubovniansky hrad ocitol na okraji záujmu slovenskej spoločnosti. Chátral, inštitúcie doň nič neinvestovali. Vďaka zanietenosti, vôli a nespočetnej energii pracovníkov múzea sa však veci začali meniť. Na hrade postupne zaznamenávali zvýšenú návštevnosť.
Starú Ľubovňu vďaka hradu za ten čas zaregistrovali státisíce ľudí. Postupne sa sprístupnila hradná veža, neprehliadnuteľné boli aj ďalšie opravy. Svoj punc nadobudlo aj okolie stredovekej pamiatky.
Vrcholom pracovitosti múzejníkov je podľa všetkého oprava renesančného paláca. Veď už len pozháňať firmu, ktorá by taký náročný projekt stavala, bolo viac ako zložité. Mnohí zo staviteľov sa napríklad obávali skladať lešenie zo zadnej časti popri brale.
Bežný človek si možno ani neuvedomí, čo obnova hradu Ľubovňa môže pre región z pohľadu cestovného ruchu znamenať. V médiách registruje, že “na hrade sa opäť niečo deje“. To “niečo“ významné sa však chvalabohu nedeje iba v Bratislave či v Trenčíne alebo Beckove.
Ľubovniansky hrad sa aj vďaka oprave renesančného paláca stal pýchou nielen regiónu, ale iste aj Slovenska.
Ako postupovali opravy renesančného paláca na Ľubovnianskom hrade.
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš