Desiatky veriacich sa tak po dlhých rokoch snaženia konečne dočkali.
ANDREJOVKA. Veriaci z osadlosti, ktorá je súčasťou Orlova, už majú vlastné dôstojné miesto pre liturgie. Po asi dva a pol roku od začatia výstavby chrámu ho stavbári definitívne odovzdali v nedeľu 13. novembra.
Andrejovku ako súčasť obce Orlov poznajú mnohí cudzí predovšetkým ako raj pre rybárov. Dnes si ju však môžu zapamätať aj ako dedinku s nádherným chrámom, ktorý je zasvätený sv. Jozafátovi. Podľa Petra Iľka za postavením chrámu treba hľadať vieru a ochotu mnohých ľudí.
„Celkové náklady chrámu aj s vonkajšími úpravami, aj so zariadením predstavovali približne 85-tisíc eur,“ povedal správca farnosti Orlov. V novom chráme je kapacita na sedenie asi sto miest.
Keď chceli stavať, ukradli im zvony
Nikdy v minulosti v Andrejovke chrám nemali. Veriaci tak dochádzali do centrálnej časti do Orlova. Podľa istého znalca miestnych pomerov prvé snahy o výstavbu chrámu sa začali ešte na začiatku minulého storočia.
Andrejovčania urobili prvý krok tým, že kúpili zvony.
„Mali ich uložené v richtárovej stodole. Keď vypukla prvá svetová vojna a z mnohých kostolov boli zobrané zvony, tak aj tie z richtárovej stodoly boli zobrané a pretavené na kanóny. Tak sa skončila prvá snaha o stavbu kostola,“ povedal.
Ostatných 17 rokov sa ľudia z Andrejovky modlili v provizórnych priestoroch. Tie boli zriadené z bývalého učiteľského bytu. „Stále v nich bola myšlienka postaviť si svoj chrám, ale pri počte veriacich si boli vedomí, že to možno nikdy nebude. Po rokoch „trápenia“ bola ich práca odmenená,“ poznamenal Peter Iľko.
Zaujímavosťou stavby je, že múry sú poskladané zo špeciálnych panelov. Do Andrejovky ich doviezli v roku 2009 z Čiech. Na mieste stáli za jeden a pol dňa. Na panely už nebolo potrebné dávať omietku, postačovala farba.
Posvätiť chrám prišiel arcibiskup Ján Babjak, ktorý sa poďakoval všetkým za ich snahy. Nechýbal ani biskup Ján Eugen Kočiš i mnohí kňazi.
Protopresbyteriát Stará Ľubovňa
Gréckokatolíci v Starej Ľubovni majú niekoľko farností s filiálkami a ďalšími pridruženými územiami. V tejto postupnosti ich uvádzame, pričom v zátvorkách udávame počty gréckokatolíkov v obciach:
- Farnosť - Veľký Lipník (833), filiálka - Stráňany (182), ďalšie územia - Červený Kláštor (3), Haligovce (6), Lesnica (6) a Veľká Lesná (4)
- Farnosť - Kamienka (1250), územia – Forbasy (15), Hniezdne (75), Lacková (1), Nižné Ružbachy (6), Vyšné Ružbachy (46), Podolínc (90). l Farnosť - Litmanová (565). l Farnosť Jarabina (164). l Farnosť - Stará Ľubovňa (3603). Farnosť - bl. P. P. Gojdiča Stará Ľubovňa (700). l Farnosť - Kremná (111), filiálka - Hraničné (40), územie Mníšek nad Popradom (31). l Farnosť - Jakubany (2269), územia – Nová Ľubovňa (82) a Kolačkov (11).
- Farnosť - Sulín (411), filiálky – Matysová (84) a Medzibrodie (10).
- Farnosť - Šambron (422), filiálka - Hromoš (127), územia Chmeľnica (24) a Plavnica (66).
- Farnosť – Malý Lipník (422), filiálky – Legnava (94) a Starina (73).
- Farnosť – Údol (374), filiálka – Hajtovka (64).
- Farnosť Orlov (579), filiálka Andrejovka (70), územia – Ľubotín (153) a Plaveč (87). l Farnosť Vislanka (264), filiálka – Ďurková (203).
- Farnosť Čirč (1013), filiálky – Obručné (60) a Ruská Voľa nad Popradom (90).
- Farnsoť Šarišské Jastrabie (1014).
- Farnosť Kyjov (697), filiálka – Pusté Pole (11).
rin
Slávnosť. Vľavo metropolita Ján Babjak, vpravo správca Peter Iľko. Foto: archív
Takto začínali. Pred dva a pol rokom začali chrám stavať z panelov. Foto: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš